Руският в.Независимая газета пише за рекордния спад на руската рубла и за действията на местните финансови институции в нейна подкрепа - вчера на Московската борса доларът поскъпна и се изкачи над 40 рубли за пръв път след деноминацията от 1998 г.
Спадът на рублата бе задържан по-специално с помощта на руската Централна банка (ЦБ), започнала да разпродава валутните си резерви. Според вестника в петък ЦБ е похарчила близо 700 милиона долара, за да поддържа курса на националната валута.
Централната банка намекна, че теоретично може да подпомага по спешност руската валута едва ли не "до последния патрон" - или поне докато се изчерпят валутните резерви на Русия.
"Знае се какви са резервите. Там има към 460 милиарда долара. Ако потрябва, може да изразходваме дори всичко, за какво са ни всъщност резервите?" - цитира по този повод вестникът Ксения Юдаева, първи зам.-председател на ЦБ.
"Ако Юдаева не се шегува, думите й може само да ни слисат, защото ден след изчерпването на валутните резерви страната ще хлътне в дълбока финансова криза също като тази при разпадането на Съветския съюз.", коментира изданието.
Според него, сегашните действия на регулатора може да донесат само ограничен оздравителен ефект. Курсът на рублата е крайно чувствителен към промените в цената на петрола на международния пазар. Руската валута се срина на фона на поевтиняване на петрола.
С валутни интервенции ЦБ може само да смекчи неизбежния спад на рублата, но едва ли ще го спре напълно, смята изданието. Експерти изреждат пред него и други причини за понижения курс на рублата - засилването на щатския долар спрямо световните валути, недостигът на валутна ликвидност в страната заради санкциите, свързани с украинския конфликт, изтичането на капитали от Русия, липсата на чувство за сигурност сред хората в страната и засилените покупки на чужда валута.
Според специалистите до края на годината доларът може да поскъпне до 41-42 рубли, добавя "Независимая газета".