Румъния обяви териториална претенция към България за черноморския шелф. Външният министър Кристиан Дяконеску заяви, че съществува „спорна зона” в Черно море, която е нужно да бъде уточнена.

По думите му става дума за 17 кв. км държавна граница, което „не е много”, а въпросът може да се реши своевременно. „Между европейски държави, които си сътрудничат в много направления, не виждам защо тези въпроси не могат да бъдат решени много бързо”, отбелязва министърът в интервю за местна телевизия.

В първи разговор за съществуването на подобен дипломатически спор Дяконеску приканва България към диалог - да проведе политическа дискусия по въпроса за разграничаването на континенталното плато и морската територия.

"Така, както имахме преговори с Украйна, също и с България има няколко нерешени въпроса, които ще повдигнем за разисквания с нашите партньори", заяви министърът.

Газ и петрол

През 2009 г. Румъния спечели териториален спор с Украйна, когато Международният съд в Хага определи границата между двете страни в Черно море. Тогава северната ни съседка получи 9700 кв. км от спорните 12 200 кв. км, богати на газ и петрол.

АФП изтъква в коментар предположенията, че Черно море и континенталният му шелф, които стават обект на спор, също са територия за добив на природните богатства. Засегнати страни обаче не трябва да има, смята Дяконеску:

"Не трябва никой да се сърди, не трябва никой да се ядосва, защото това са сфери от национален интерес и за двете страни, които в даден момент трябва да бъдат решени, защото се появяват проблеми, да речем, с експлоатацията, с концесията". Той добави, че ще бъдат проведени разговори на ниво експерти с българската страна във формат, който ще бъде одобрен на двустранно ниво.

Българският отговор

След думите на румънския министър говорителят на българското външно министерство Весела Чернев обяви в изявление, че двете страни „водят преговори за делимитация на черноморските пространства от повече от 20 години, като последният кръг (седемнадесети поред) се състоя през декември 2011 г. в София. Следващият кръг предстои да бъде проведен в Букурещ тази година”.

От българското ведомство посочват още, че „преговорите текат в приятелска атмосфера и в контекста на желанието и на двете страни въпросът да се реши чрез подписването на двустранно споразумение. Въпросът не представлява проблем в двустранните ни отношения, които са партньорски, добросъседски и в духа на общата ни принадлежност към ЕС”.

Европейската комисия даде принципен коментар

Междувременно Европейската комисия не се ангажира с коментар по позицията на румънския външен министър Дяконеску. Говорител на еврокомисаря по разширяването и европейската политика на съседство Щефан Фюле изрази принципна позиция. Той отбеляза, че още в процеса на кандидатстване за членство в ЕС страните знаят добре условията да бъдат приети в Общността, сред които е и това да са решили споровете от подобно естество със своите съседи.