Редките минерали като оливин и шпинел, откривани в кратерите на Луната, може да се окажат останки от астероиди, сблъскали се с естественият спътник на Земята, а не както се предполагаше досега от долните платове на лунната повърхност, съобщава информационния канал „Франс24”, като цитира публикация в специализираното издание Nature Geosciences.
Съвместен екип учени от САЩ и Китай са провели експеримент, с който симулирали процеса на формиране на лунните кратери и установили, че при скорост до 12 км./сек. астероидът може да „оцелее” на сблъсъка, макар и фрагментиран и деформиран.
Според общо приетата досега теза се смяташе, че астероидите биват вапоризрани при сблъсък с големи небесни тела.
Редки минерали като оливин и шпинел винаги са били откривани в кратерите на Луната, но не и на самата повърхност, което караше учените да предполагат, че техният произход е от дълбините на спътника и „са излезли” на дъното на кратера в резултат от удара.
Най-известните находки на оливин и шпинел са правени в кратерите Коперник, Теофил и Тихто, които са диаметри над 100 км.
„Франс24” цитира коментар на изследването в Nature Geosciences, според който същите редки минерали са откривани на Земята в кратери, причинени от падания на астероиди в най-ранните дни на планетата.
Някои учени теоретизират, че е възможно оливинът и шпинелът, откривани на Луната да произхождат от Земята, преди отделянето на естествения спътник.