Една година под знака на терора. 14-години по-късно, и Европа преживя своя 11-ти септември. И то на два пъти. Мишената беше Париж.

В знак на солидарност с Франция в социалните мрежи стотици милиони души споделиха веднага хаштаговете Je Suis Charlie и Je Suis Parisien.

Снимка: EPA

7 януари, преди обед. Пред редакцията на хумористичното списание Шарли Ебдо спира черен автомобил. От него слизат двама братя французи, родени в Париж.

"Колегата видял двама души с пушки и се върна тичешком. Заключихме се. И тогава започнаха изстрелите”, разказа очевидец.

С викове „Бог е велик" синовете на алжирски емигранти Шериф и Саид Куаши нахлуха по време на седмичната планьорка, за да разстрелят 11 човека, сред които едни от най-талантливите карикатуристи в Европа.

Преди да избягат, нападателите екзекутират хладнокръвно полицая-мюсюлманин - Ахмед Мерабе.

Най-силните послания дойдоха от неговите близки, също мюсюлмани.

„Лудите нямат нито цвят на кожата, нито религия. Имаше желание да се грижи за майка си и за близките си като глава на семейството”, казва Малек Марабе, брат на убития полицай.

Съучастникът на братята Куаши, парижанинът от малийски произход Амеди Кулибали, разстреля полицайка и взе 19 души за заложници в еврейски хранителен магазин.

Атаките родиха и герои, сред които мюсюлманин от Мали, спасил 15 души в кашерния магазин.

"Отворих фризера, влязохме вътре и изключих светлините. Една от жените имаше двегодишно детенце. Изключих и охладителя и им наредих да запазят спокойствие”, спомня си служителят в магазина Ласана Батили.

След гонитба по магистралата, неуспелият рапър Саид Куаши и по-големият му брат Шериф се барикадираха в печатница на 40 километра от Париж.

Светът отговори с невиждан Поход на солидарността

Море от хора на „Плас дьо ла Републик”, в подстъпите на паметника на Републиката, под погледите на трите каменни женски статуи, алегория на френските ценности - Свобода, Равенство, Братство. Хората скандираха: Кой си ти? Аз съм Шарли!

Следващата седмица списанието излезе в рекорден 5 милионен тираж.

На първа страница отново видяхме пророка Мохамед с надпис: „Аз съм Шарли", а под заглавието, думите: „Всичко е простено!"

Черният петък 13-ти

В топлата ноемврийска нощ на петък 13-ти организирани атаки на 7 места в Париж отново приковаха вниманието на целия свят.

Една от целите беше и националният стадион „Стад дьо Франс”, където президентът Оланд гледаше приятелската среща между Франция и Германия, заедно с 80 хиляди зрители по трибуните.

Малко по-късно концертът на групата "Eagles of Death metal" в зала Батаклан беше прекъснат от автомати откоси и взривове. 90 от всичките 1500 зрители загинаха.

Приятелката на един българин в Париж се оказа сред най-тежко ранените. Алис е простреляна два пъти с автомат Калашников - в гърдите и таза.

130 души, граждани на 15 държави, сред които и България, загубиха живота си в тази нощ на незапомнено насилие и смърт.

В отговор на атаките Европа започна мащабна международна операция срещу тероризма. А седмица след фаталния петък 13-ти, приятелката на Стефан се завърна в парижкия им дом.

  • Равносметката 2015: Протестите през годината (ГАЛЕРИЯ)
  • bTV Новините: Равносметката 2015 (ПЪЛЕН ЗАПИС)
  • Равносметката 2015: Намериха вода на Марс
  • Равносметката 2015: Българският спорт е имал и по-добри години
  • Равносметка 2015: Гръцката криза
  • Равносметката 2015: Агресия и безнаказаност в кадър
  • Равносметката 2015: Почина Желю Желев
  • Равносметката 2015: Спецакцията в Куманово
  • Равносметката 2015: Най-голямата трагедия в новата история на Румъния
  • Равносметката 2015: Нов "гейт" със старите "опраскани"