Президентът Владимир Путин заяви днес, че Русия трябва да направи скок в развитието на фундаменталните науки, след като западните страни ограничиха достъпа й до модерни технологии като част от санкциите срещу Москва заради действията й в Украйна, предаде Ройтерс.
По време на правителствено съвещание в Санкт Петербург, Путин каза, че наложените й забрани могат да стимулират Русия да разработва свои собствени технологии.
Вашингтон забрани износа на високотехнологично петролно оборудване за Русия и наложи санкции на руските петролни гиганти, като „Роснефт”, „Лукойл” и „Газпромнефт”, като забрани на западни компании да им помагат в разработването и експлоатацията на дълбоководни находища, край арктическите брегове, както и на шистови петролни залежи.
Русия, която е вторият световен износител на петрол, разчита на арктическите и на шистовите си петролни залежи, за да поддържа дневния си добив от около 10.5 милиона барела, след като добивите от западносибирските петролни полета вече намаляват.
Руската икономика е сериозно засегната от спадането на цените на петрола и растящия натиск върху рублата, което изправя страната пред риск от рецесия. Путин каза, че Русия няма да реже субсидиите за наука и ще ги държи над нивото от 834 млрд. рубли (15,56 млрд. долара) до 2020 г., както е планирано, въпреки нуждата да се преразгледат бюджетните разходи заради спадащите приходи от износа на нефт и газ.
Тази година това са половината от всички руски приходи от износ, отбелязва Ройтерс.