Процедурата по импийчмънт на американския президент Доналд Тръмп е вътрешнополитическа борба. Това каза на 15-тата юбилйена голяма пресконференция държавният глава на Русия Владимир Путин.

Путин определи събитията в американския Конгрес като „обикновено продължение на вътрешнополитическа борба" между демократите и републиканците. Руският президент дори упрекна журналиста, който зададе въпроса, че „говори за Тръмп, сякаш е приключило" управлението му.

Камарата на представителите подкрепи отстраняването на американския президент Доналд Тръмп.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първото гласуване - за злоупотреба с власт – мина с 230 гласа „за” срещу 197 гласа „против”, а второто – за възпрепятстване на разследване на конгреса във връзка с действията на Тръмп по отношения на Украйна  – с 229 законодатели „за” и 198 – „против”.

Снимка: EPA/Reuters

Държавният глава на Русия подчерта, че т.нар. „украинска сага” е само предлог, използван от демократите, за да бъде задействана процедурата по импийчмънт на Тръмп, след като са се провалили в опитите да убедят американците, че Москва се е намесила в президентските избори през 2016 г.

Путин коментира и че страната е заинтересована в развитието и поддържането на двустранните отношения със САЩ. И ще го правим независимо кой се намира в Белия дом, заяви още руският президент.

Путин за ЕП: Цинично е решението да се приравни СССР към тоталитаризма

Руският президент не подмина и темата за ЕС и прирявняването нс Съветския съюз към тоталитаризма:

Снимка: EPA/Reuters

Решението на ЕП за това приравняване е неприемливо, заяви Путин.

Той поясни, че смята това за цинично, пише РИА Новости. Путин припомни разделянето на Чехословакия между Хитлер, англичаните и французите, както и за това, че СССР е призовавал за създаване на антихитлеристки фронт.

Руският президент в отговор на въпрос на CCTV: Китайската икономика е станала по-голяма от американската 

Путин коментира и че китайската икономика е станала по-голяма от американската, а на въпрос на китайския канал CCTV отговори, че главното постижение в руско-китайските отношения е голямото ниво на доверие.

На тази база може да развиваме съвкупността от икономическите въпроси и застъпи темата за многополярния свят, който „вече съществува.”

"Светът не може вече да бъде еднополярен с един център, откъдето управлява всемирната общност. В това много голяма роля имат отношенията ни с Китай", поясни руският държавен глава.

Путин за климатичните промени: Никой не знае причината за тях 

Владимир Путин отговори и на въпрос за климатичните промени, като заяви, че никой не знае точната причина за появата им.

Руският лидер припомни, че историята на Земята познава и застудявания, и захлаждания. "Това може да зависи от глобалните процеси във Вселената", изтъкна той, цитиран на сайта на "Росийская газета".

Снимка: EPA/Reuters

По думите на Путин е много трудно да се изчисли как влияе човечеството на климатичните промени, но то не може и да остане безучастно. Необходимо е да се полагат максимални усилия, за да не се променя драматично климатът.

В Русия този процес протича много сериозно и температурите растат 2,5 пъти по-бързо, отколкото на планетата като цяло, заяви президентът.

Той припомни, че Русия е предимно северна страна. В някои региони, например в Москва, се регистрират температурни рекорди. "У нас има цели градове зад Полярния кръг, изградени върху вечната замръзналост. И ако тя започне да се топи, последиците ще са сериозни", предупреди държавният глава, според когото на места може да започне и процес на настъпление на пустините.

Климатичните промени личат и по нарастващия брой природни катаклизми, отбеляза Владимир Путин. "Ще предприемаме усилия, за да минимизираме последиците", увери той.

Путин не за пръв път прави забележки, налагащи извода, че човешката дейност не е основна причина за климатичните промени, отбелязва АФП.

Путин е президент на страна, която е голям производител на въглеводороди. През ноември той разкритикува призивите за отказ от изкопаемите горива, отправяни по-специално в Европа. Щом се лансират подобни идеи, човечеството може отново да се върне в пещерите, защото няма да има какво да се потребява, каза Путин, припомня БТА.

Снимка: EPA

Руският държавен глава отговори на много вътрешнополитически въпроси, свързани с подобряване лечението на деца, пенсионната реформа, демографската криза, както и обеща да напише статия за Втората световна война.

Събитието, което продължава над 3 часа, Путин отговаря на журналистически въпроси. Пресконференцията беше прекъсната за кратко заради български журналист, който искаше да подари икона на руския президент.

Тази година са акредитирани рекордните 1895 журналисти от Русия и света.