Смятам Турция за приятел, а турският народ – за приятелски, а който Русия безусловно ще изгражда добри междусъседски отношения. Има проблеми обаче с някои туски политици, които се държат неадекватно. Няма как да не реагираме на това, каз аПутин в традиционния си, ежегоден пряк ефир с хората в Русия, предаде БТА.
Не можем да не реагираме на неприятелски действия, каза още той. „Трябва да реагираме, иначе ще ни се качат на главата. Имаше такъв период в по-новата ни история, но не е възможно да допуснем връщане към това и няма да го направим", заяви президентът.
Не бива да забравяме интересите си – това е и причината да развиваме отношения с всичките си партньори, включително и съседите си, коментира той.
Путин отчете, че властите в Анкара не се бори с терористите, а си сътрудничи с тях. По думите му в Турция има проблеми, които трябва да накарат турците да се замислят преди да заминат за южната ни съседка.
„На практика в Южна Турция се води гражданскат война. Опитваме се да не я забелязваме – международната общност, като че ли не я забелязва, но тя е факт. При това се използват тежко въоръжение, артилерия и т.н.”, допълни още той. В тази страна стават терористични атентати „едва ли не всяка седмица”.
Въпреки че турските власти се стремят да осигурят безопасността на туристите, тъй като тази индустрия е изключително важна за турския бюджет, те едва ли ще успеят, каза още руският президент. Затова и руските власти са длъжни да предупредят гражданите, че в момента почивките в Турция и Египет са опасни.
Кого би спасил, ако се давеха Порошенко и Ердоган?
Един от по-любопитните въпроси, зададени на президента, беше на 12-годишно момиченце. Тя се поинтересува кого би спасил, ако се давеха президентите на Украйна – Петро Порошенко, и на Турция – Реджеп Тайип Ердоган. По думите на Путин, ако някой е решил да се удави, вече не може да бъде спасен.
"Разбира се, готови сме да подадем ръка за помощ и приятелство на всеки наш партньор, ако те желаят това", добави руският президент.
Русия все още е в опасност от терористична атака
По думите на руския президент винаги има опасност от ново възраждане на джихадистката групировка ИДИЛ, чийто потенциал сериозно пострада от действията на руската авиация в Сирия.
„Виждаме, че от тази опасност (възраждане на тероризма) страдат много страни в света – в Близкия изток и Азия, САЩ, Европа”, допълни руският президент и добави, че заплахата важи и за Русия, която много добре знае какво е тероризъм. Освен това „Москва е понесла много загуби в борбата с тероризма”, каза още той.
Икономиката на Русия не е в добро здраве
Според Путин, икономическата ситуация в страната е трудна, но с реформа на икономиката се очаква ръст още следващата година – 1,4% пред 2017 г.
На международната политическа сцена, няма изгледи за сваляне на западните санкции срещу Русия, твърди Путин.
Панамските документи са провокация
Путин определи медийните информации за офшорни сметки в Панама като „провокация”. Според него германският вестник "Зюддойче цайтунг", който стои зад разкритията, е задължен на американската банка „Голдман Сакс”. По думите му зад изтичането на информация стоят американски служители, а съобщенията в медиите имат за цел да посеят съмнения за определени личности в медийното пространство.
„Може да изглежда странно, че те не публикуват недостоверни информации за офшорки - впечатлението е, че информацията е достоверна, че е подготвена даже не от журналисти, а по-скоро от юристи", допълни още той.
Владимир Путин заяви, че тези разкрития имат за цел да породят съмнения за приближени до него хора.
По думите на президента близкият му приятел – виолончелистът Сергей Ролдугин, който беше обвинен в участир в офшорни схеми, е похарчил всичките си пари за скъпи музикални инструменти.
„Те (поръчителите на публикациите) ще продължават да го правят и занапред и колкото повече наближават изборите, толкова повече ще изнасят такива неща”, заяви Путин. Следващите парламентарни избори в Русия ще се проведат през есента.
Поръчителите на публикациите "трябва да схванат, че нещата не опират до конкретни хора, каквито длъжности и да заемат те в Русия. Нещата опират до страната ни, която няма как да бъде манипулирана или принудена да действа, както му изнася на някого, и да играе по нечия гайдата", заяви държавният глава.
Според него "ако се проявява уважение в разговора с нас, ако се търсят компромиси, както правим ние, тогава винаги ще намерим решение, което да задоволи всички – и нас, и партньорите ни". "Трябва просто да се работи с Русия като с равен партньор. Това е то верният извод от нещата, които стават сега", добави Путин.
За интереса към личния му живот
„Примирил съм се с интереса към личния ми живот, но още не съм готов да отговоря на него”, заяви Владимир Путин.
Някой ден може би ще мога да удовлетворя любопитството ви, каза още президентът в годишната "пряка линия", отговаряйки в ефир на въпроси на граждани.
Запитан кога обществеността ще научи коя е новата първа дама, той реагира шеговито – "Честно казано, не знам как това би повлияло на курсовата разлика или на цените на петрола".
Президентът сподели, че поддържа добри отношения с бившата си съпруга, но всеки има свой живот и доволен от него.
"С Людмила Александровна понякога се виждаме. Не е често, но се срещаме. Отношенията ни са добри, може би по-добри, отколкото преди", добави той.
На въпрос как се лекува, Путин отговори, че се старае да не стига до болести, да спортува и да води здравословен живот, но когато се наложи, взема обикновени, евтини лекарства.