Руският президент Владимир Путин днес изрази пред беларуския си колега Александър Лукашенко подкрепата си в противопоставянето му със Запада заради случая с приземяването на пътнически самолет на ирландската авиокомпания "Райънеър" и ареста на блогъра дисидент Роман Протасевич, предаде Ройтерс.

Западът обвини Беларус във "въздушно пиратство", след като беларуската служба за контрол на въздушния трафик уведоми пилота на отклонения самолет за фалшива бомбена заплаха, а Минск вдигна във въздуха изтребител МиГ-29, който да ескортира пътническия самолет за кацане в беларуската столица, след което арестува намиращия се на борда му блогър и критик на Лукашенко - Роман Протасевич, заедно с приятелката му.

И двама в момента са в ареста. Обвиненият в организиране на масови безредици Протасевич е заплашен да получи до 15 години затвор.

Путин, който е близък съюзник на Лукашенко обаче му даде подкрепата си, посрещайки го топло за разговори в южния руски град Сочи и съгласявайки се с госта си, че западната реакция на инцидента е "изблик на емоции".

"Веднъж те принудиха самолета на боливийския президент да кацне и го изведоха от самолета, и не последва нищо, мълчание", каза Путин, имайки предвид инцидента от 2013 г. със самолета на Ево Моралес, който бе принуден да кацне в Австрия по времето, когато САЩ се опитваха да заловят разобличителя на незаконните действия на американските спецслужби Едуард Сноудън.

Разговорите в черноморския курорт Сочи бяха съгласувани преди инцидента с отклонения самолет, но се състояха, след като много европейски страни наложиха забрани за полети на беларуски авиокомпании, а Европейският съюз обмисля нов пакет санкции срещу Беларус, отбелязва Ройтерс.

Лукашенко каза на Путин, че ще му покаже някакви поверителни документи за инцидента със самолета на "Райънеър", които да помогнат на руския лидер да разбере какво наистина се е случило.

"Винаги се намира някой, който да ни създава проблеми. Вие ги знаете, ще ви информирам", каза Лукашенко на Путин.

Снимка: EPA

"Донесох някои документи, за да разберете какво се е случило", допълни беларуският президент.

Русия, която е близък съюзник на Беларус и вижда в нея стратегически буфер на западния си фланг, изрази подкрепа за беларуските власти още преди срещата между двамата президенти, едновременно отричайки внушенията, че по-някакъв начин е замесена в инцидента със самолета, посочва Ройтерс.

Междувременно, лидерът на опозицията в Беларус - Светлана Тихановска, търси подкрепа в Европа срещу режима в Минск. Тя обяви, че в страната се готви национална протестна стачка.

По думите й предстоят нови демонстрации за освобождаване на арестувания журналист и приятелката му.

Страните от Евросъюза вече обсъждат нов пакет санкции срещу властите в Минск.