Япония започна да изпуска в Тихия океан обработена радиоактивна вода от авариралата атомна електроцентрала „Фукушима“. Това предизвика протести, яростни критики и дори забрани за внос на морски дарове, съобщава Ройтерс.
Изхвърлянето на радиоактивните води е ключова стъпка в извеждането от експлоатация на централата, след като тя беше разрушена през март 2011 г. при силно земетресение с магнитуд 9 и последвало цунами. Това доведе до увреждането на три реактора.
Японското правителство подписа плана за изпускането на водите от централата преди две години и получи зелена светлина от ядрения надзорен орган на ООН миналия месец. В четвъртък (24 август) започна изхвърлянето на общо 7800 кубически метра - еквивалент на около три олимпийски басейна с вода. Целият процес ще продължи 17 дни.
В Токио десетки протестиращи се събраха пред седалището на оператора на централата. Те носеха плакати и настояваха TEPCO да спази обещанието си за съхраняване на водата в резервоари. В същото време в крайбрежния град Пусан, Южна Корея екоактивисти покриха плажа със знака за радиоактивност.
Обществената загриженост в Южна Корея остава висока – повечето хората там изразяват загриженост относно безопасността на морските дарове и замърсяването на океана. Премиерът на страната призова японското правителство „прозрачно и отговорно да разкрива информация по време на процеса на освобождаване на радиоактивната вода“. Той посочи също така, че забраната за внос на риба и други хранителни продукти от района на „Фукушима“ остава в сила.
Стотици хора протестираха и в Хонконг, където влезе в сила забраната за консумация на японски морски продукти от 10 префектури. Демонстрантите държаха и обезличени портрети на японския премиер Фумио Кишида и ръководителя на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси - те символизират китайски погребален ритуал.
Междувременно Китай отново изрази силна опозиция и осъди решението на Япония, наричайки действието „изключително егоистично и изключително безотговорно“. Пекин също така обяви, че налага пълна забрана на всички морски продукти, които са внесени от Япония.
В отговор на това Япония поиска Китай незабавно да отмени забраната си за вноса и да се премине към „една нормална дискусия относно въздействието на изпускането на радиоактивна вода“.
Любопитен е фактът, че Япония изнася за Китай морски продукти на стойност около 600 млн. долара в рамките на една година (данните се за 2022 г.). Хонконг е вторият голям пазар за японските риболовци. Продажбите само за Китай и Хонконг представляват 42% от целия японски износ през 2022 г., сочат още правителствените данни.
„Япония ще изпуска замърсена вода от централата през следващите 30 години. Ядрената катастрофа във „Фукушима“ не е приключила. Този път само около 1% от водата ще бъде освободена. Ние обаче трябва да се борим срещу дългосрочното изхвърляне на замърсена вода“, казва 71-годишният японец Джун Иизука.
„Ядосан съм от внезапното съобщение, че Япония започва да изпуска тази вода в океана. Това е смущаващо. Още повече съм ядосан за нашия президент Юн Сук-йол, който мълчи за това. Живея на брега на морето, така че обичам риба. Сега ще трябва да намаля количеството риба, което ям. Но повече се притеснявам дали наистина трябва да храним децата си с риба“, обяснява и корейският екоактивист Парк Джон-куон.