Япония започва да изпуска над 1,5 милиона тона пречистени радиоактивни отпадъчни води от засегнатата от цунамито атомна електроцентрала „Фукушима“. Първите 7800 кубика ще се влеят в Тихия океан в четвъртък (24 август), съобщава Ройтерс.
В близкия град Томиока хората нямат проблем с това, но въпреки това изразяват известни опасения – най-вече относно репутация на храната, произвеждана в района.
„Много съжаляваме за рибарите, но ако замърсената вода не бъде изхвърлена и не може да бъде пречистена, работата по извеждането от експлоатация на реакторите не може да продължи“, казва 62-годишният шофьор на такси Хиронао Уемацу.
Планът, одобрен преди две години от японското правителство е ключов за извеждането от експлоатация на АЕЦ „Фукушима“. Въпреки това той беше изправен пред критики от страна на местните риболовци, които се опасяват от това, че никой няма да изкупува улова им.
„Не искам да си мисля, че има майки, които се колебаят да купуват риба и морски дарове от крайбрежието на „Фукушима“, или които се страхуват да хранят децата си с риба“, коментира темата и 47-годишната Томоко Уатанабе.
Първоначално водата ще бъде изпускана на малки порции, за да се направят допълнителни замервания, поясниха от компанията, която стопанисва атомната централа. От там уточняват още, че тази вода ще съдържа около 190 бекерела тритий на литър - под ограничението за питейна вода на Световната здравна организация (СЗО), което е 10 000 бекерела на литър.
Концентрацията на тритий във водата от засегнатата от авария атомна електроцентрала е много под предвидената граница, съобщава Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), цитирана от AFP. „Тази седмица експерти на МААЕ взеха проби от водата, подготвена за първото изхвърляне. Независимият анализ на място потвърди, че концентрацията на радиоактивното вещество тритий е „значително под оперативната граница от 1500 бекерела на литър“, се казва в изявление на органа на ООН, който наблюдава операцията.
Бекерел е единица за радиоактивност.