Повече ученици казват, че са били обект на кибертормоз сега, отколкото преди пандемията от COVID-19. Всеки шести ученик е ставал жертва на тормоз онлайн. Това показват данни от последния доклад на Световната здравна организация (СЗО). 

В проучването са анкетирани повече от 279 000 младежи от 44 държави и региони в Европа, Централна Азия и Канада. 

Най-високите нива на кибертормоз са били наблюдавани от момчетата в България, Литва, Молдова и Полша, а най-ниските - в Испания.

„Този доклад е предупредителен сигнал за всички нас да се справим с тормоза и насилието, когато и където и да се случват те”, казва в изявление регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клуге.

Насилието в онлайн пространството се е увеличило значително след публикуването на доклада през 2018 г. Сегашният доклад обхваща данни в периода оттогава до 2022 г. 

Авторите на доклада твърдят, че макар тормозът „традиционно” да е бил форма на насилие „на живо”, виртуалният тормоз сред учениците е предпочитан от пандемията от COVID-19. 

За целта на проучването изследователите са питали учениците дали са изпращали, или са участвали в изпращането на „злонамерени съобщения, публикации на стената, мейли, или са качвали или разпространявали снимки или видеоклипове онлайн без разрешение”. 

Докато в доклада от 2018 г. 11% от момчетата са заявили, че са тормозили някого в цифровото пространство, сега този дял е нараснал до 14%. При момичетата този процент се е увеличил от 7% на 9%.

Броят на тормозените също расте. Сред момчетата процентите стигат до 15, а при момичетата има нарастване от 13 % на 16%. Един на всеки осем ученици на възраст между 11 и 15 години заявява, че вече е тормозил някого в дигиталното пространство. 

Според доклада броят на случаите на тормоз в училищата е останал относително стабилен. Около 11% от учениците са заявили, че са били тормозени в училище, а 6%, че са тормозили някого в училище. Това поведение е по-често срещано сред момчетата (8%), отколкото сред момичетата (6%).