Рим е готов за неделния празник на Божието милосърдие, който ще събере на площад "Свети Петър" поне един милион поклонници и туристи, дошли да наблюдават как папа Франциск ще канонизира за светии двамата Блажени папи Йоан Двадесет и трети и Йоан Павел Втори. Зачестилите съобщения за присъствие на церемонията и на почетния папа Бенедикт Шестнадесети са повод италиански медии да нарекат церемонията "максиканонизиране". По-късно днес официално бе потвърдено, че почетният папа Бенедикт ще се включи в церемонията.
Голямото събитие създава голямо напрежение за организаторите, с което Рим и Ватикана успешно се справят благодарение на натрупания през последните четири десетилетия съвместен опит. Взети са необходимите мерки за осигуряване на обществения ред и сигурност, за спешна медицинска помощ и обслужване на стичщите се 800 хиляди поклонници, към които ще се присъединят и стотици хиляди туристи и граждани на италианската столица.
Римското метро ще работи без прекъсване в продължение на три денонощия. Засилен е останалият земен и въздушен транспорт. Тези усилия са свързани със значителни разноски.
"Разговарях с министъра на вътрешните работи Алфано и написах писмо до министъра на икономиката Падоан, но не защото Рим иска повече пари, а защото ми се струва съвсем очевидно, че канонизацията е събитие, което засяга не само столицата и нейните жители. Това е световно събитие, което засяга цялата нация и разходите по него не бива да легнат само върху данъците на жителите на Рим. Столицата трябва да понесе допълнителни разходи за 7 милиона евро, тъй като само на органите реда ще трябва да се компенсират 12 хиляди часа извънреден труд," заяви кметът на Римската община Иняцио Марино.
На празника на Божието милосърдие особено немилосърдни към гостите са представителите на хотелиерския бизнес. Според Томазо Тандзили, председател на Федерацията на хотелиерите в Рим и областта Лацио, някои собственици на пансиони направо "дерат кожата" на клиентите. Стая с две легла в малък пансион стига в съботната вечер до 350 евро, а на следващия ден нормалната й цена е 80 евро.
Другият трик в категорията е незаконното увеличаване на броя на леглата в едно помещение или на стаите, лицензирани за гости. Проверките на общинската полиция само в един квартал около Ватикана са приключили с налагането на масови глоби в размер на 100 хиляди евро. Интернет се е напълнил с имена на хотелиерски структури, съзвучни с нещо "ватиканско", които се намират на десетки километри от Ватикана.
Търговията със сувенири около площад "Свети Петър" върви добре. "Най-търсени са молитвените броеници, чиниите с изображенията на двамата папи и пощенските картички," споделя Луиджи Савели - собственик на открития преди 115 години първи магазин за религиозни артикули на площада. Той се жалва обаче от нелоялната конкуренция на амбулантните търговци на фалшиви сувенири. Полицията сега ги гони ежечасно, но това става само в навечерието на големи събития.
Другата напаст в подстъпите към Ватикана са спекулантите на входни билети и нелицензираните екскурзоводи. Преди три години, когато се състоя церемонията по обявяването за блажен на папа Йоан Павел Втори, полицията задържа 18 спекуланти на входни билети. Всъщност това са безплатни пропуски, които безцеремонно се продават на наивните туристи. Този вид спекула не се преследва от италианския закон, тъй като има решение на Върховния касационен съд, че законно придобити билети за масови прояви могат да се препродават.
Сега Префектурата на Папското домакинство, която отговаря за раздаването на безплатните пропуски, изцяло ги отмени и обяви, че входът за площад "Свети Петър" е свободен до изчерпване на неговия капацитет. По този начин се цели предпазване от спекулата с пропуски.
Тъй като не може да се върти търговия с входни билети, тогава се предлага услугата "пререди опашката". Тя струва 46 евро, но се прави отстъпка от 5 евро, срещу обещанието, че на посочено място в определен час "специален екскурзовод" ще осигури влизането "без ред" в някое от забележителните места във Ватикана. Обещанието така и остава неизпълнено. Неслучайно италианска поговорка гласи: "На всеки нов закон му се намира и нова измама".