Малайзийският премиер Наджип Разак се оказа в сложна ситуация, след като американски прокурори обявиха вчера, че милиарди долари са били отклонени от държавната инвестиционна компания „1MDB”, предаде "Ройтерс".

Разплитането на схемите за източване на малайския държавен фонд за развитие (1 Malaysia Development Bhd – 1MDB) започва миналата година в Швейцария, където са били установени голям брой подозрителни трансфери на малайзийски държавни служители и на компании от Обединените арабски емирства. В началото на тази година разследването установи, че от фонда са се изпарили около 4 милиарда долара.

Фондът за развитие е създаден през 2009 година и е председателстван от министър-председателя Наджиб Разак. Опозицията в малайския парламент днес поиска оставката му заради огромните разхищения. Разследват се и много държавни служители, обвинени в корупция и съучастие в пране на пари. Самият премиер не е споменат поименно.

В банковата сметка на Разак миналата година обаче са били преведени 681 млн. долара, за които той обясни, че са били дарение от кралското семейство на Саудитска Арабия и вече бил върнал част от парите.

Отклонените средства са били превъртявани през поредица от компании по цял свят. Американският министър на правосъдието Лорета Линч (на видеото) обяви, че министерство ще предприеме съдебни действия за разкриване на схемите на американска територия.

Около 1 милиард от малайзийските пари са потънали в САЩ в скъпи имоти, банкови активи и дори в инвестиции за продуцирането на филма за машинациите на финансовите пазари „Вълкът от Уолстрийт”.

В Малайзия – ни вопъл, ни стон

В отговор на обвиненията главният прокурор на Малайзия Мохамед Апанди заяви, че няма доказателства от местно или международно разследване за злоупотреба на държавни пари. Той добави, че не са повдигнати обвинения на никого.

„Поддръжниците на Разак са на ключови позиции в правителството (включително в Главната прокуратура и в Комисията за борба с корупцията) и ще продължат да защитават министър-председателя от всяко разследване, като прикриват информация, която може да го уличи”, коментират пред „Ройтерс” анализаторите от „Юрейжа”.

Новината за американските дела обиколи световните медии, но не и тези в Малайзия. Големите местни вестници, контролирани пряко или не от правителството, и националната новинарска агенция се въздържаха от съобщаването ѝ.