На 6 август 1945 г. САЩ пускат атомна бомба над Хирошима и в резултат на това до края на годината умират 140 000 от 350 000 жители на града. Три дни по-късно атомна бомба удря и Нагасаки. В навечерието на 70-годишнината от ядрения ад фотографът на „Ройтерс” Исеи Като събира архивни изображения и ги съпоставя с това как изглеждат същите места днес.

Вижте как са се възстановили Хирошима и Нагасаки за 70 години, като плъзнете линията по снимките:

„Атомният купол” в Хирошима 

Сградата е проектирана от чешкия архитект Ян Летзел и е завършена през 1915 г. До войната се използва за индустриални експозиции и изложби. След атомната експлозия е единствената сграда, която остава относително запазена заради железобетонната си конструкция. Днес тя е основна забележителност в мемориалния парк, посветен на трагедията. От 1996 г. е част от списъка с паметници на световното културно наследство на ЮНЕСКО. 

 

Мостът Айои 

Мостът е основната цел на пилотите от американския бомбардировач "Енола Гей". Т-образната му конструкция е лесно разпознаваема от голяма височина. За максимум поражения е планирано експлозията да стане във въздуха.

Атомната бомба се взривява на 580 метра над Хирошима, в 8,15 часа сутринта. Отклонява се със стотина метра от целта. Всички сгради в радиус от два километра са сринати, остават само железобетонните конструкции. Ударната вълна на около 500 метра от епицентъра е с налягане 19 тона на квадратен метър.

В радиус от около 300 метра температурата достига 4000 градуса. В радиус от два километра всичко, което може да гори, изгаря напълно. По време на Втората световна война Хирошима е университетски град, промишлен и военен център с население около 350 000 души. По приблизителни данни в резултат от експлозията загиват около 140 000 души.

 

Катедралата в Нагасаки

Атомната бомба над Нагасаки е хвърлена на 9 август, три дни след тази над Хирошима. Като потенциални цели за атомни удари САЩ определят четири града - Хирошима, Кокура, Ниигата и Нагасаки. Основното изискване е целите да бъдат развити градове с диаметър най-малко пет километра.

 

Медицинският колеж в Нагасаки

По време на войната Нагасаки е важен индустриален и военен център, както и ключово пристанище. Населението му е около 270 000 жители. В резултат от експлозията загиват около 80 000 души.

На 15 август 1945 г. японският император Хирохито обявява в реч по радиото края на "свещената война". Капитулацията на Япония е подписана на 2 септември на борда на американския кораб “Мисури” в Токийския залив.