Кирил Дмитриев, пратеникът на руския президент Владимир Путин, се срещна с представители на САЩ във Вашингтон на 2 април като част от продължаващите усилия на администрацията на Тръмп да посредничи за прекратяване на огъня между Русия и Украйна.
Това съобщиха двама американски служители, запознати с въпроса, съобщи БГНЕС.
49-годишният Дмитриев, роден в Киев, завършил университетите Станфорд и Харвард, е ръководител на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ) и близък сътрудник на руския лидер. САЩ му наложиха санкции на 28 февруари 2022 г.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Дмитриев, за когото се твърди, че има ключова роля в неофициалните контакти с екипа на Тръмп, е най-високопоставеното руско длъжностно лице, посетило САЩ по официални дела, откакто Русия разшири инвазията си в Украйна през 2022 г.
Стив Уиткоф, който ръководи комуникациите на администрацията на Тръмп с Кремъл, е отправил поканата към Дмитриев миналата седмица. След това Белият дом е наредил на Държавния департамент да издаде специален краткосрочен лиценз, който да позволи на Дмитриев да влезе в страната, въпреки че е под американски санкции.
Руският пратеник и преди е съдействал за осъществяването на ранни контакти по време на първия президентски мандат на Тръмп през 2016 г. Той също така помогна за изграждането на отношенията със Саудитска Арабия, в резултат на което беше постигнато споразумение за цените на петрола в рамките на разширения форум ОПЕК+.
„Дмитриев може да се окаже от ключово значение за поправянето на отношенията, които до встъпването в длъжност на Тръмп през януари бяха най-лошите между Москва и Вашингтон от най-опасните моменти на Студената война“, заявиха американски служители.
Срещата се провежда малко след като президентът на САЩ изрази нарастващо разочарование от преговорите за прекратяване на огъня.
„Вбесен съм от Путин“, каза Тръмп на 30 март, намеквайки за възможни санкции срещу купувачите на руски суров петрол.
В същия ден, в който се състоя посещението на Дмитриев, администрацията на Тръмп публикува нов списък с мита, който по-специално изключва Русия, като същевременно налага 10% мита на Украйна. Неотдавна американският държавен глава разкритикува украинския президент Володимир Зеленски за опита му да предоговори сделката за полезни изкопаеми.
През последните седмици Дмитриев предложи няколко области за потенциално сътрудничество между САЩ и Русия, включително инвестиции, редкоземни минерали, енергетика, развитие на Арктика, космически проекти и сътрудничество с Илон Мъск.
Конкретните теми, обсъдени по време на срещата на 2 април, остават неясни.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK