„Историческа глобална търговска война“. Така анализаторите определят обявените от американския президент Доналд Тръмп през изминалата нощ вносни мита.
Световни лидери, борсовите и фондовите пазари в целия свят реагираха светкавично.
Компании се обезцениха с десетки милиарди заради новината.
Агенция „Блумбърг“ коментира, че най-големият губещ ще са САЩ.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Кои са основните ставки и за кого?
От другата сряда – 9 април, влизат в сила таксите за така наречените от Вашингтон „най-големи виновници“.
Европейският съюз ще бъде засегнат от 20%. Японските продукти ще бъдат обложени с 24%, а китайските ще понесат най-сериозния удар – от общо 54% защитни тарифи.
Това автоматично ще повиши цените на всички стоки с такъв произход на американския пазар.
Да отбележим, че това не е избирателно, защото от петък всички стоки от всички държави по света ще се облагат от Вашингтон с най-малко с 10% процентни мита.
Сред „късметлиите“, които ще се отърват само с този минимум, са Великобритания, Австралия, Турция и Саудитска Арабия.
Печели или губи САЩ
След като обяви новите „реципрочни мита“ към страните от света, Тръмп увери, че цените в Съединените щати ще се понижат и повтори тезата си за предстояща „златна ера“ в страната.
Въпреки това редица експерти в САЩ изразиха тревога, че митата крият опасност от повишаване на цените, която може да доведе до рецесия. Лидерът на опозицията от Демократическата партия в Конгреса Хаким Джефрис заяви, че за първи път в историята на Съединените щати президент умишлено съсипва икономиката на страната.
Доналд Тръмп изнесе пред камерите голяма таблица, в която показа митата, налагани от различни държави върху американските стоки, и неговия т.нар. „реципрочен“ отговор.
Това е Денят на освобождението. Десетилетия наред нашата страна беше плячкосвана, ограбвана и изнасилвана от близки и далечни нации – приятели и врагове.
Реципрочен отговор
Много страни готвят контрамита върху американските продукти. Най-засегнатата – Китай, определи тарифите като „изнудване“ и се закани с „решителен отговор“.
Призоваваме Вашингтон да коригира погрешните си практики и да преговаря със страните по света, за да разреши търговските си различия.
Със своите аргументи реагира и Токио. Япония е най-големият инвеститор в Съединените щати.
„Изключително сме разочаровани и имаме сериозни съмнения, че тези мерки отговарят на споразуменията на Световната търговска организация“, коментира премиерът на Япония Шигеру Ишиба.
Другите големи вносители в Съединените щати – Канада и Мексико, също ще отговорят с реципрочни мерки.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK