Избори 2026
Последни новини

Последни новини

CME представи своя Център за социално въздействие по време на филмовия фестивал в Кан

CME представи своя Център за социално въздействие по време на филмовия фестивал в Кан

Задържаха мъж, предложил подкуп на полицай по време на разпит във Вършец

Задържаха мъж, предложил подкуп на полицай по време на разпит във Вършец

Арестуваха рецидивист за убийството на 19-годишен разносвач на пици в Хърватия

Мъжът, помел с автомобила си минувачи, нарича християните "негодници"

Нетаняху за прихващането на хуманитарна помощ за Газа: Израел осуети злонамерена схема

Украйна създаде своя собствена управляема бомба и тя вече е готова за бойно приложение

Благомир Коцев ще предложи Дара да бъде удостоена със званието „Почетен гражданин на Варна“

В 730-километров ултрамаратон пренасят пръст от родната къща на Ататюрк в Солун до мавзолея му в Анкара

Измами от името на Министерството на транспорта и съобщенията

Премахват се автоматичните механизми за индексиране на заплатите в публичния сектор

След удара на САЩ с мита: ГЕРБ и ПП-ДБ предупреждават за риск, „Възраждане“ приветства решението

Съединените щати обявиха търговска война със света – под формата на мита, с които повече от 180 държави и територии, включително членове на Европейския съюз, ще се сблъскат

Ванина Недкова Ванина Недкова

Публикувано в  19:08 ч. 03.04.2025 г.

Съединените щати обявиха търговска война със света – под формата на мита, с които повече от 180 държави и територии, включително членове на Европейския съюз, ще се сблъскат.

Реакции последваха и в българския парламент. Партиите прогнозираха по-висока инфлация и трудности пред бизнеса.

„Ударът ще е тежък и за българските компании“, предупреди Бойко Борисов.

„В момента, в който една стока трябва да я изкараш с 25% на пазара по-скъпа, смятайте каква ще е за потребителите. Автомобилният сектор, машиностроенето, и на бирата ще се отрази, не, че аз пия бира де, кенчетата се правят от подобни сплави“, каза той.

Заради това Борисов призова – правителството да е дейно по темата на европейската сцена. Такъв призив дойде и от ПП-ДБ.

„Беше обявена търговска война на Европа от Щатите, което показва, че ние трябва да сме в центъра на Европа не само икономически, но от гледна точка на националната сигурност“, обяви съпредседателят на ПП-ДБ, Кирил Петков.

На другия полюс – от „Възраждане“ приветстваха решението на Белия дом.

„Търговската война, не е нещо, от което ние трябва да се притесняваме, щяхме да се притесняваме, ако имахме търговия, износ, ако имахме икономика, която да е конкурентноспособна, нашата икономика беше унищожена“, каза Костадин Костадинов.

България има други проблеми, коментира Делян Пеевски. Но все пак призова премиерът да обясни какви са рисковете за нас от новите мита:

„Казвам на кабинета - да захващат да събират приходи, за да има средства за хората. Ние само навън се занимаваме какво става навън - хайде да си оправим България първо.“

Останалите партии в парламента днес не коментираха темата.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

Най-четени
Най-нови