В продължение на повече от година Адам Ентус провежда над 300 интервюта с правителствени, военни и разузнавателни служители в Украйна, САЩ, Великобритания, Германия, Полша, Белгия, Латвия, Литва, Естония и Турция, пише БГНЕС, цитирайки материал на "Ню Йорк Таймс".

В една пролетна сутрин, два месеца след като армиите на Владимир Путин навлязоха в Украйна, конвой от необозначени автомобили се плъзна до ъгъла на киевска улица и събра двама мъже на средна възраст в цивилни дрехи.

Излизайки от града, конвоят - обслужван от британски командоси, без униформи, но тежко въоръжени - изминава 400 мили на запад до полската граница. Преминаването беше безпроблемно, с дипломатически паспорти. По-нататък те стигат до летище Жешув-Ясионка, където чака товарен самолет С-130.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Пътниците бяха висши украински генерали. Тяхната дестинация беше Clay Kaserne, щабът на армията на САЩ за Европа и Африка във Висбаден, Германия. Тяхната мисия беше да помогнат за изковаването на това, което щеше да се превърне в една от най-строго пазените тайни на войната в Украйна.

Един от мъжете, генерал-лейтенант Михайло Забродски си спомня как са го извели. След това гледа офицерите от коалиционните държави, които в цял куп импровизирани кабинети организират първите западни доставки за Украйна на артилерийски батареи М777 и 155-милиметрови снаряди.

След това е въведен в кабинета на генерал-лейтенант Кристофър Т. Донахю, командир на 18-и въздушнодесантен корпус, който му предлага партньорство.

Това партньорство в областта на разузнаването, стратегията, планирането и технологиите ще се превърне в тайно оръжие в това, което администрацията на Байдън формулира като усилие за спасяване на Украйна и защита на застрашения ред след Втората световна война.

Днес този ред - заедно със защитата на украинската земя - е на ръба на бръснача, тъй като президентът Тръмп се стреми към сближаване с Путин и обещава да приключи войната. За украинците прогнозите не са обнадеждаващи. Тръмп вече е започнал да прекратява елементи от партньорството, скрепено във Висбаден през пролетта на 2022 г. 

Със забележителна прозрачност Пентагонът предложи публичен опис на оръжията, доставени на Украйна за 66,5 млрд. долара - включително, по последни данни, повече от половин милиард боеприпаси за леко стрелково оръжие и гранати, 10 000 противотанкови оръжия „Джавелин“, 3 000 зенитни системи „Стингър“, 272 гаубици, 76 танка, 40 ракетни системи за висока мобилност, 20 хеликоптера Ми-17 и три батареи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“.

Но разследване на „Ню Йорк Таймс“ разкрива, че Америка е била въвлечена във войната много по-тясно и широко, отколкото се е смятало досега. В критични моменти партньорството е било гръбнакът на украинските военни операции, в които по американски данни са убити или ранени над 700 000 руски войници. (Според Украйна броят на жертвите е 435 000.) Рамо до рамо в командния център на мисията във Висбаден американски и украински офицери планират контраатаките на Киев. Огромни усилия за събиране на американска разузнавателна информация направляваха както цялостната стратегия на битката, така и предоставяха точна информация за целите на украинските войници на терен.

Един от ръководителите на европейското разузнаване си спомня, че е останал изненадан, когато е научил колко дълбоко са се вплели колегите му от НАТО в украинските операции. „Сега те са част от веригата на убийствата“, каза той.

Водещата идея на партньорството беше, че това тясно сътрудничество може да позволи на украинците да извършат най-невероятния подвиг - да нанесат съкрушителен удар на нахлуващите руснаци. И след един успешен удар в първите глави на войната - благодарение на украинската храброст и ловкост, но също и на руската некомпетентност - тази амбиция на изглеждаше все по-достижима. Ранно доказателство за това беше кампанията срещу една от най-страховитите бойни групи на Русия - 58-а армия с комбинирани оръжия. В средата на 2022 г., използвайки американско разузнаване и информация за насочване, украинците обстрелват с ракети щаба на 58-а армия в Херсонска област, убивайки намиращите се в нея генерали и щабни офицери. Отново и отново групата се установява на друго място; всеки път американците я откриват и украинците я унищожават.

Далеч на юг партньорите се насочват към кримското пристанище Севастопол, където руският Черноморски флот зарежда на военни кораби и подводници ракети, предназначени за украински цели. В разгара на украинската контраофанзива през 2022 г. рояк морски дронове с подкрепата на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) атакува пристанището, като повреди няколко военни кораба и накара руснаците да започнат да ги изтеглят.

Но в крайна сметка партньорството се обтяга - и баланса във войната се променя - на фона на съперничество, обиди и различни императиви и планове.

С извоюването на по-голяма автономия в рамките на партньорството украинците все по-често пазеха намеренията си в тайна. Те постоянно се ядосваха, че американците не могат или не искат да им дадат всички оръжия и друго оборудване, което искат. Американците от своя страна бяха разгневени от това, което смятаха за необосновани искания на украинците, и от нежеланието им да предприемат политически рисковани стъпки за укрепване на значително по-малобройните си сили.

На тактическо ниво партньорството донесе триумф след триумф. И все пак в може би ключовия момент на войната - в средата на 2023 г., когато украинците започнаха контранастъпление, за да наберат победен импулс след успехите през първата година - стратегията, разработена във Висбаден, стана жертва на размирната вътрешна политика на Украйна: Президентът Володимир Зеленски се противопостави на своя военен началник (и потенциален съперник на изборите), а военният началник - на твърдоглавия си подчинен командир.

Когато Зеленски застана на страната на подчинения, украинците впрегнаха огромни количества хора и ресурси в една безплодна кампания за отвоюване на опустошения град Бахмут. В рамките на няколко месеца цялата контраофанзива завърши с неуспех.

Партньорството действаше в сянката на най-дълбокия геополитически страх - че Путин може да го сметне за нарушаване на червената линия на военна ангажираност и да изпълни често отправяните от него ядрени заплахи. Историята на партньорството показва колко близо са били американците и техните съюзници понякога до тази червена линия, как все по-страшните събития са ги принуждавали - според някои твърде бавно - да я придвижват към по-опасни места и как внимателно са разработвали протоколи, за да останат от безопасната ѝ страна.

Неведнъж администрацията на Байдън е разрешавала тайни операции, които преди това е забранявала. Американски военни съветници бяха изпратени в Киев, а по-късно им беше разрешено да се доближат до бойните действия. Военни и офицери от ЦРУ във Висбаден помогнаха да се планира и подкрепи кампания от украински удари в анексирания от Русия Крим. Накрая военните, а след това и ЦРУ, получиха зелена светлина за нанасяне на точкови удари дълбоко в самата Русия.

В някои отношения Украйна беше по-широк реванш в дългата история на американско-руските прокси войни - Виетнам през 60-те години, Афганистан през 80-те години, Сирия три десетилетия по-късно.

Това беше и голям експеримент в областта на военните действия, който не само щеше да помогне на украинците, но и щеше да възнагради американците с уроци за всяка бъдеща война.

Изграждане на доверие - и машина за убиване

В средата на април 2022 г., около две седмици преди срещата във Висбаден, американски и украински военноморски офицери провеждат рутинен разговор за обмен на разузнавателна информация, когато на радарните им екрани се появява нещо неочаквано. Според бивш високопоставен американски военен офицер американците казват: „О, това е „Москва“! Украинците отвръщат: „О, Боже мой. Благодаря много. Довиждане.“

„Москва“ е флагманът на Черноморския флот на Русия. Украинците го потопиха.

Потопяването беше сигнален триумф - демонстрация на украинските умения и руската некадърност. Но този епизод отразява и разстроеното състояние на украинско-американските отношения през първите седмици на войната.

Американците бяха ядосани, защото украинците не бяха ги предупредили; изненадани, че Украйна притежава ракети, способни да достигнат кораба; и паникьосани, защото администрацията на Байдън не възнамеряваше да позволи на украинците да атакуват такъв символ на руската мощ.

Украинците, от своя страна, изхождаха от собствения си дълбоко вкоренен скептицизъм.

Тяхната война, според тях, е започнала през 2014 г., когато Путин завзе Крим и разпали сепаратистки бунтове в Източна Украйна. Президентът Барак Обама осъди завземането и наложи санкции на Русия. Но опасявайки се, че американската намеса може да провокира пълномащабно нахлуване, той беше разрешил само строго ограничен обмен на разузнавателни данни и отхвърли призивите за отбранителни оръжия. „Одеялата и очилата за нощно виждане са важни, но не може да се спечели война с одеяла“, оплака се тогавашният президент на Украйна Петро Порошенко. В крайна сметка Обама донякъде смекчи тези разузнавателни ограничения, а Тръмп, през първия си мандат, ги смекчи още повече и снабди украинците с първите им противотанкови оръжия „Джавелин“.

След това, в предизвестените дни преди пълномащабното нахлуване на Русия на 24 февруари 2022 г., администрацията на Байдън затвори посолството в Киев и изтегли целия военен персонал от страната (На малък екип от офицери от ЦРУ беше позволено да остане.)

Когато американските генерали предлагат помощ след инвазията, те се сблъскват със стена от недоверие. „Ние се бием с руснаците. Вие не се борите. Защо да ви слушаме?“, каза  командващият сухопътните сили на Украйна, генерал-полковник Олександър Сирски, при първата си среща с американците.

Сирски бързо се опомни: Американците могат да предоставят разузнавателна информация за бойното поле, каквато неговите хора никога не биха могли да получат.

През март 2022 г., когато нападението над Киев се забави, руснаците преориентираха амбициите си и военния си план, като насочиха допълнителни сили на изток и на юг - логистичен подвиг, за който американците смятаха, че ще отнеме месеци. Това отне две седмици и половина.

Генерал Донахю и командващият армията на САЩ в Европа и Африка генерал Кристофър Г. Каволи стигат до заключението, че ако коалицията не преориентира собствените си амбиции, украинците ще загубят войната. С други думи, коалицията ще трябва да започне да осигурява тежки нападателни оръжия - артилерийски батареи и снаряди М777.

Преди това администрацията на Байдън беше организирала спешни доставки на зенитни и противотанкови оръжия. М777 бяха нещо съвсем различно - първият голям скок в подкрепа на голяма сухопътна война.

Системата е пусната в действие през май. Първата цел ще бъде бронирана машина, оборудвана с радар, известна като „Зоопарк“, която руснаците могат да използват, за да откриват оръжейни системи като M777 на украинците. Центърът за сливане откри „Зоопарк“близо до окупирания от руснаците Донецк, в източната част на Украйна.

Украинците ще заложат капан: Първо, те ще открият огън към руските линии. Когато руснаците включат „Зоопарк“, за да проследят входящия огън, центърът за сливане ще определи координатите на „Зоопарк“, за да подготви удара.

През първите месеци сраженията бяха съсредоточени предимно в източната част на Украйна. Но американското разузнаване следи и руските движения на юг, особено голямото струпване на войски край големия град Херсон. Скоро няколко екипа на М777 бяха пренасочени и оперативната група „Дракон“ започна да подава информация за точките на интерес, за да нанася удари по руските позиции там.

С практиката оперативната група „Дракон“ произвеждаше „точки на интерес“ по-бързо, а украинците стреляха по тях по-бързо. Колкото повече демонстрираха ефективността си, използвайки М777 и подобни системи, толкова повече коалицията изпращаше нови - които Висбаден снабдяваше с все повече точки на интерес.

M777 се превръщат в сърцето на украинската армия. Но тъй като по принцип не можеха да изстрелват 155-милиметровите си снаряди на повече от 15 мили, те не можеха да се противопоставят на огромното превъзходство на руснаците в жива сила и оборудване.

За да осигурят на украинците компенсаторни предимства в прецизността, скоростта и обхвата, генералите Каволи и Донахю скоро предложиха далеч по-голям скок - осигуряване на високомобилни артилерийски ракетни системи, известни като HIMARS, които използват сателитно управлявани ракети за нанасяне на удари на разстояние до 50 мили.

Последвалите дебати отразиха развитието на мисленето на американците.

Служителите на Пентагона се съпротивляваха, не желаейки да изчерпят ограничените запаси на армията от HIMARS. Но през май генерал Каволи посети Вашингтон и представи аргументи, които в крайна сметка ги убедиха.

В Белия дом Байдън и неговите съветници прецениха този аргумент спрямо опасенията, че натискането на руснаците само ще накара Путин да изпадне в паника и да разшири войната. Един от служителите си спомня, че когато генералите са поискали HIMARS, моментът е бил като „да стоиш на тази линия и да се чудиш, ако направиш крачка напред, ще избухне ли Трета световна война?“ И когато Белият дом направи тази крачка напред, каза служителят, оперативната група „Дракон“ се превърна в „целия бек офис на войната“.

Висбаден ще контролира всеки удар с HIMARS. Генерал Донахю и неговите помощници щяха да преглеждат списъците с цели на украинците и да ги съветват как да разположат пусковите си установки и да определят времето за нанасяне на ударите. Украинците трябваше да използват само координатите, предоставени от американците. За да изстрелят бойна глава, операторите на HIMARS се нуждаеха от специална електронна карта, която американците можеха да деактивират по всяко време.

Ударите с HIMARS, които всеки път довеждаха до 100 или повече убити или ранени руснаци, бяха почти ежеседмични. Руските сили остават зашеметени и объркани. Моралът им рязко спада, а с него и желанието им за борба. Според американски служител с нарастването на арсенала на HIMARS от осем на 38 и с усъвършенстването на украинските нападатели жертвите се увеличават до 5 пъти.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK