„Добре, лека нощ”, са били последните думи на пилота на изчезналия в събота малайзийски полет 370. Последната радиовръзка с пилотската кабина на самолета бе огласена в сряда от посланика на Пекин в Куала Лумпур на среща с близки на липсващите пети ден пътници, повечето от които са китайци (153 от общо 239 души на борда).

Машината, осъществяваща полет от Куала Лумпур до Пекин, изчезна от екраните на радарите без предупреждение, зов за помощ или доказателство, че се е разбила въпреки засиленото издирване.

Коментарът „добре, лека нощ” от един от пилотите дошъл, след като самолетът преминал от малайзийско във виетнамско въздушно пространство.

Посланикът отказа да обяви каква информация са предоставили военните на гражданските власти в операцията, като заяви, че „сега не е времето” за това.

Дипломатът обаче защити екипажа, след като австралийска телевизия съобщи, че помощник-пилотът Фарик Абдул Хамид – на 27 години, нарушил правилата на авиокомпанията през 2011 година, като позволил на две млади жени от Южна Африка да влязат в кабината за управление на машината по време на полета.

Роднини на изчезналите пасажери заявиха пред АФП, че разговорът днес е бил в контраст със срещата с китайските власти в понеделник, когато вяха хвърлени обвинения към официалните лица.

Малайзийските авиолинии предложиха да транспортират близките на пътниците до Куала Лумпур, крайната точка на злополучния полет. Други роднини са приели предложението на авиокомпанията, като са договорили пътуване в бизнес класа за по-възрастните представители на семейството и дори са издействали по-голямо обезщетение.

Седем китайски кораба бяха включени в издирването, а осми се очаква да пристигне днес, според държавната агенция Синхуа. Междувременно Виетнам поднови издирването на малайзийския самолет, а Китай благодари на Япония, че се включва в международната операция, след като Токио обяви, че праща четири военни самолета.

Въпреки това в интернет коментарите са силно обвинителни и недоволни от усилията на властите, отбелязват световните агенции.