Само след часове, в 4 ч. сутринта българско време, започва срещата между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун. Извън всякакви клишета, тя е наистина историческа, след 65 години на нескрита омраза и враждебност между малката комунистическа държава и световната суперсила.
Двамата лидери са в Сингапур от вчера и имаха поотделно срещи с премиера на страната домакин Ли Сян Лун. Американският президент получи торта в аванс за рождения си ден, който е в четвъртък, а Ким, след като прекара цяло денонощие в хотела си без да излиза, тази вечер се разходи из Сингапур.
Той разгледа града от покрива на високия 200 метра хотел „Марина” и предизвика с присъствието си огромна изненада сред посетителите.
Организацията на срещата ще струва около 20 милиона долара, 15 милиона от които ще поеме страната-домакин.
„Никак не е лесно да се намери подходящо място за такава среща. Трябва да е приемливо и за двете страни, да отговаря на техните специфични изисквания, да съответства на политическите и дипломатическите им особености”, каза министър-председателят на Сингапур Ли Сян Лун.
Какви са очакванията от тази немислима доскоро среща и по кои въпроси може да се постигне компромис?
На първо място – най-големите очаквания са Северът да се откаже от ядрената си програма.
В замяна Ким Чен-ун ще поиска да не се разполагат ядрени оръжия и в Южна Корея.
Какво ще иска още Ким Чен-ун – гаранции за запазване на режима си.
И въпросът с най-непредвидим отговор – дали срещата ще доведе до такова затопляне на отношенията, че двете корейски държави, които технически са в състояние на война, да подпишат мирен договор.
Сингапур въведе изключителни мерки за сигурност в навечерието на историческата среща. Американският президент и високопоставени представители на САЩ и Северна Корея вече разговаряха.
Възможно е да бъде поставено началото на нова връзка със Съединените щати, съобщиха държаните медии в Северна Корея. „Има вълнение във въздуха”, написа пък Тръмп в „Туитър”.
„Крайната цел, която търсим от дипломацията със Северна Корея, не се е променила – пълен, подлежащ на проверка и необратим отказ от ядрено оръжие”, подчерта американският държавен секретар Майк Помпейо.
Охраната на събитието ще струва на страната домакин около 10 милиона сингапурски долара, а цялата организация – близо 20 милиона. В Сингапур вече има около 2500 журналисти от цял свят.
Вълнението е завладяло и местните жители.