Колегите на шестимата загинали при сблъсъка на контейнеровоз в една от бетонните подпори на моста в Балтимор почетоха паметта им. За това съобщава агенция Ройтерс.
Строителни работници са били със статут на мигранти. Това доведе до протест от страна на техните колеги и семействата им, че американската администрация не се грижи достатъчно добре за работническата класа. Две от жертвите са били членове на организацията CASA.
Изпълнителният директор на CASA Густаво Торес каза по време на събитието, че „имигрантите често са демонизирани“ и призова обществото да помни „огромния принос, който те дават за развитието на САЩ“.
Към събитието се присъединиха и строителни работници, които говориха за трудностите и физическите рискове, свързани с тяхната работа. Всички те се обединиха около ползата от получаването на т.нар. временен статут за мигранти (TPS).
Шестте жертви на срутилия се моста са били мигранти от Мексико и Централна Америка. Те са били заети с поддръжката на съоръжението и са били подложени на изтощителен труд, твърдят техните колеги и роднини.
„Като членове на американската общност, като основна работна ръка ние заслужаваме уважение и достоен живот в тази страна. Заслужаваме имиграционни облекчения, като TPS (временно защитен статус) или други видове разрешителни за достойна работа. Обръщаме се сега към администрацията, за да се сложи край на жертвите. Обръщаме се към всички работници – имигрантските общности заслужават TPS и имат нужда от него сега“, заяви строителният работник и емиграционен активист Даруин Орландо Лопес.
Припомняме, че водолазите извадиха телата на Алехандро Ернандес Фуентес и Дорлиан Кастило от червен пикап. Други четирима са изчезнали и се смятат за мъртви – Майнор Суазо от Хондурас, Хосе Лопес от Гватемала, Мигел Луна от Салвадор и още един, чието име не се съобщава.
Междувременно от Бюрото по трудова статистика на САЩ изнесоха данни, според които испанците са по-склонни да поемат рискова работа и да умрат по време на изпълнение на служебните си задължение в сравнение с други расови и етнически групи. Строителството се определя като „особено смъртоносна индустрия“.