Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц и президентът Росен Плевнелиев изразиха очакването за напредък по преговорите за отпадането на визите за Канада за българските граждани. Двамата дадоха съвместна пресконференция в Европейския парламент в Страсбург, където по-рано днес, 8 юни,  президентът произнесе реч в пленарната зала.

Шулц определи речта на Плевнелиев като смел и трезв анализ, и отбеляза, че повечето евродепутати, които посрещнаха и изпратиха на крака българския държавен глава, са изразили с аплодисменти съпричастността си с изразените от него виждания.

Той добави, че е съобщил на президента резултатите от посещението си в Канада наскоро.

Шулц отбеляза, че за да бъде ратифицирано търговското споразумение ЕС-Канада, ще бъде необходим и гласът на България. Преди това трябва да бъде решен откритият въпрос за визите, заяви Шулц.

Снимка: Reuters

Говорих по този въпрос с премиерите на България и на Канада, останах с впечатлението, че по конструктивен начин сближаваме позициите си. Поддържам тясна връзка с канадското правителство. С президента обсъдихме възможни предстоящи действия, добави той.

Заедно сме ефективни, силни и постигаме резултати, отбеляза по този повод президентът Плевнелиев. Днес отекна много силно гледната точка на България и начинът, по който разбираме и отстояваме демократичното развитие на страната, региона и Европа, добави той по повод своето слово пред евродепутатите.

Снимка: Reuters

ЕП достатъчно ясно и неведнъж заяви своята позиция в подкрепа на членството на България в Шенген. Със споразумението с Канада имаме поредния пример за подкрепа, Европа и ЕП са част от решението. Позитивно съм настроен, че в рамките на следващите дни можем да постигнем споразумение, добави държавният глава.

В отговор на последвали въпроси, свързани с предстоящия във Великобритания референдум и възможното отражение на резултата върху бъдещето на българските имигранти на Острова, президентът заяви, че където и да са, българите дават своя принос.

Помня 1 януари 2015 г., когато британски министър чакаше на някакво летище прилив на българи и румънци, и никой не дойде. Гордея се, че нашият народ е по-свободен от всякога, посочи той.

 Президентът допълни, че в Германия, както и във Великобритания, незаетите българи (като съотношение - бел. кор.) са по-малко от незаетите германци, и са по-добре интегрирани от местните хора.

Снимка: Reuters

Той уточни, че във Великобритания в момента са 45 хил. българи, 300 хил. са в Испания, 200 хил. – в Гърция, 450 хил. – в САЩ, около 200 хил. са българите в Германия.

Това е временно положение. Иска ми се те да се върнат у дома и работя за бъдещето. България се модернизира, икономиката расте, откриват се нови работни места, не спим. Някои се връщат, защото държавата открива нови възможности, посочи президентът.

Той добави, че при решение за излизане на Великобритания от ЕС "технически все ще се справим".

Искрено вярвам, че тази възможна заплаха няма да се сбъдне и че референдумът ще завърши с положителен резултат за проевропейците, в интерес на британските граждани. Гордеем сме, че сме в едно семейство. Поотделно никой не може да бъде световен фактор. Оставането на британците ще подсили ЕС, коментира Плевнелиев.

Снимка: Reuters

Надявам се на успех на лагера на поддръжниците на оставането на Великобритания, това е втората икономика в общия пазар, с право на вето в Съвета за сигурност на ООН, заедно сме по-силни, допълни Шулц.

Вярвам, че накрая прагматичните гласове ще надделеят. Иначе британското правителство ще трябва да уважи мнението на мнозинството. Процедурно е ясно какво би последвало, британските евродепутати ще останат в ЕП, защото представляват гражданите на ЕС и ще могат да гласуват до самото напускане на тяхната страна. Онези, които нямат търпение да напуснат, ще могат да го направят, поясни Шулц.