Най-новата държава-членка на Европейския съюз – Хърватия, вероятно ще влезе в Шенгенското пространство в рамките на регламентирания срок от 2 години след присъединяването си. Такава прогноза направи президентът на Франция Франсоа Оланд, цитиран от АФП.
„Смятам, че ако си сътрудничим добре, ако работим заедно за съблюдаване на границите, контрола и мерките за сигурност, които трябва да се въведат, влизането на страната в Шенген може да стане в разумен срок”, заяви Оланд след среща с премиера на Хърватия Зоран Миланович в Париж.
„При всички положения ще трябват 2 години от влизането в ЕС”, за да може Загреб да се присъедини към Шенген, подчерта държавният глава.
Тази позиция става ясна две седмици, след като представител на френското правителство обяви, че България и Румъния не са изпълнили условията за членство в зоната за свободно движение.
В обкръжението на президента на страната Франсоа Оланд смятат, че „в настоящите условия е невъзможно България и Румъния да бъдат приети в Шенгенското пространство”, допълни тя.
В същото време френският посланик в Букурещ заяви, че проблемът с присъединяването на Румъния към Шенген е „технически, станал политически", пише днес местният вестник „Гъндул", цитиран от БТА.
По думите на посланик Филип Гюстен решението за присъединяване на Румъния към Шенген е
на всички държави от Шенген, „не само на Франция" и ще бъде взето по „колегиален начин от всички държави, които са загрижени".
„Въпросът с Шенген е технически въпрос, който стана политически. За вътрешната политика на Румъния и на всички държави-членки на ЕС. Това е технически проблем и трябва да се уверим, че всички технически мерки са взети от Румъния и България. Решението във връзка с Шенген не принадлежи само на Франция, а на всички държави от шенгенската зона, които трябва да решат за влизането на Румъния и България в шенгенското пространство", посочи Гюстен, запитан от журналисти как коментира проблема с присъединяването на Румъния към Шенген.
Що се отнася до проблема с ромите посланикът посочи, че „в Румъния за румънците е проблем да приемат факта, че ромите са румънци, но и за ромите има проблем да приемат, че са румънци.
Това е сложен проблем, който продължава от години, който касае политиките за социално включване в Румъния и България, но и който касае политиките за борба с трафика, защото голяма част от ромите, които са във Франция, са обект на трафик на хора и са експлоатирани, за да крадат, да проституират за различни мрежи", подчерта посланикът. Според него Франция не може да приеме, че чужденци, които се намират на нейна територия, не спазват действащите закони, допълва изданието.