Високопоставен руски служител по сигурността, който дезертира миналата година, дава рядка представа за параноичния начин на живот на руския президент Владимир Путин. Част от разкритията му са за мрежа от тайни влакове, идентични офиси в различни градове, строга лична карантина и ескалиращи протоколи за сигурност.

Това пише „Гардиън“, като прави обзор на голямо интервю в разследващия уебсайт Dossier Center, основан от руския милиардер в изгнание Михаил Ходорковски, пътувал много с Путин и помогнал за предаването на някои от най-секретните му послания.

Снимка: @khodorkovskylive / YouTube

Глеб Каракулов е служил като капитан във Федералната служба за охрана (ФСО) - влиятелен орган, натоварен със защитата на най-високопоставените руски служители - президент и премиер. Той разкрива, че използваните по негово време мерки са имали за цел да прикрият местонахождението на руския президент, когото той описва като „патологично страхуващ се за живота си“. 36-годишният служител заяви, че Путин използва влакове, защото „те не могат да се проследят по никакъв информационен ресурс“.

Руското разследващо издание „Проект“ по-рано съобщи за съществуването на влак и на тайна железопътна мрежа, включваща паралелни линии и гари в близост до резиденциите на Путин в националния парк „Валдай“ в Ново Огарьово и до резиденцията му „Бочаров ручей“ в черноморския курорт Сочи.

Каракулов е бил член на „полевия екип“ на президентската дирекция за комуникации, която криптира съобщенията на висши руски служители. Той изглежда е най-високопоставеният служител на разузнаването, който дезертира в началото на войната на Русия в Украйна, уточнява "Гардиън".

В интервюто Каракулов нарича Путин „военен престъпник“ и казва на колегите си, че трябва да разкрият информация, която се крие от руската общественост.

„Руският президент е изгубил връзка със света. През последните няколко години той живее в информационен пашкул, прекарвайки по-голямата част от времето си в своите резиденции, които медиите много подходящо наричат бункери. Той патологично се страхува за живота си. Заобикаля се с непробиваема бариера от карантини и информационен вакуум. Цени единствено собствения си живот и живота на семейството и приятелите си“, обяснява дезертьорът.

Виртуална държава в държавата

Каракулов описва виртуална държава в държавата, която включва пожарникари, тестери на храни и други инженери, които са с Путин при пътуванията му в чужбина.

„Те го наричат Началника, боготворят го по всякакъв начин и винаги говорят за него само с тези думи“, казва той.

Каракулов също така описва, че е организирал тайни комуникации за Путин в самолети, хеликоптери, разкошни яхти и дори в бомбоубежище в руското посолство в Казахстан по време на посещението през октомври 2022 г., когато Каракулов в крайна сметка бяга в Турция, а оттам в неразкрита държава на запад.

Той потвърди, че Путин разчита до голяма степен за информация на докладите, предоставени от службите му за сигурност. Руският президент не използва мобилен телефон или интернет.

„Той получава информация само от най-близкото си обкръжение, което означава, че живее в информационен вакуум“, каза бившият охранител на руския президент.

Руският президент и специалната му карантина

Путин все още е под карантина и изисква от всички служители, работещи в една стая с него, също да преминат двуседмична карантина, което силно ограничава броя на хората, които имат личен контакт с него, става ясно от интервюто.

Каракулов заяви, че Путин използва идентични офиси в Санкт Петербург, Сочи и Ново Огарьово и че тайните служби използват фалшиви кортежи и самолети-примамки, за да се преструват, че той заминава.

„Това е уловка, която на първо място обърква чуждите разузнавания, а на второ - предотвратява евентуални покушения срещу него“, каза той.

Каракулов заяви, че поведението и начинът на живот на Путин са се променили значително след избухването на COVID пандемията през 2020 г., когато президентът се е оттеглил от повечето пътувания и публични изяви.

„Той се е затворил от света. Възприемането на реалността от негова страна е изкривено“, казва още някога приближеният до руския президент руснак.

Интервюто не дава за други високопоставени служители или за подготовката на Путин за войната и за стратегията му.

Как е избягал високопоставеният служител на ФСО?

Каракулов описа рискованото си бягство на Запад по време на посещението на Путин в Казахстан. Тогава съпругата и дъщеря му тайно отлетели за Астана. Те отлагали дезертьорството няколко пъти до почти края на пътуването, когато Каракулов казал на колегите си, че се чувства зле, и след това избягал със семейството си на летището.

Според Центъра за досиета местонахождението на Каракулов е неизвестно. „Гардиън“ потвърди, че Каракулов е обявен за издирване в публичната база данни на руското вътрешно министерство за заподозрени в престъпления.

Той твърди, че се е противопоставял на войната в Украйна, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия през февруари 2022 г., но е изчаквал да убеди съпругата си да избягат заедно като семейство. Мъжът заяви, че все още не е разговарял с родителите си, които са били привърженици на войната.

Макар строгият карантинен режим да подхранва слуховете, че Путин може да е сериозно болен и да се притеснява от усложнения от коронавирус, Каракулов заяви, че не е видял индикации, че Путин е в лошо здравословно състояние.