Германия отбелязва 30 години от падането на Стената, която разделяше Европа. Бетонната преграда рухва 28 години след създаването й.
За това време тя става символ на Студената война.
А при опит да преминат стената загиват около 200 източногерманци, бягащи на Запад.
Кулминацията на тържествата е днес пред Бранденбургската врата.
Стъклена зала в сърцето на Берлин напомня за разделени съдби, но и за копнежа да преминеш границата.
“За хората, които са живеели от източната страна, това е било място, където е трябвало да се разделят със своите семейства, роднини, приятели. Често тук са проливани много сълзи. Затова тази приемна е наречена "Дворецът на сълзите", обясни Майк Лукаш - директор на музея.
Приемната е вход към разделената гара на „Фриедрихщрасе” - крайната спирка за линията на Източен Берлин и началната гара за транзитните влакове към Западна Германия.
Това е един от най-използваните гранични пунктове до издигането на Стената. А след това най-контролираната гара.
В залата все още са запазени гишета, където всеки пътник е подлаган на стриктни проверки.
„Опитите за бягство, които знаем, че са направени тук, са били с фалшиви документи”, заяви Майк Лукаш.
30 години след Стената в бившата приемна за първи път е изложена историческата бележка, която отваря границите - записките на Гюнтер Шабовски.
На 9 ноември вечерта на извънредна пресконференция, предавана на живо, говорителят на политбюро изчита решение, че гражданите на ГДР могат да пътуват свободно. Следва въпрос на италианския кореспондент: " От кога?" И отговор:
Веднага! Незабавно!
„Беше огромна новина. Надявам се да остане в историята. Или поне в историята на журналистиката”, казва Рикардо Ерман – кореспондент на АНСА.
Години по-късно разсекретен документ разкрива грешката на Шабовски.
„В самото решение е записано, че влиза в сила веднага, но съобщението е било подготвено за пресконференция, която е трябвало да бъде на следващия ден”, обясни Лукаш.
След нощта на 9 ноември през гарата на Фридрихщрасе отново преминават свободно влаковете към всички части на Берлин и Европа.
Около Брандембургската врата са се събрали не само за да празнуват, но и да напомнят, че свободата е отговорност.