Вирус, пренасян от кърлежи, който е разпространен в много части на света, сега се среща в Обединеното кралство и здравните служители напомнят на обществеността как да избягва ухапвания от малките буболечки.
Те твърдят, че рискът от кърлежов енцефалит е много нисък - досега е потвърдено, че само един човек е бил заразен в Англия през миналата година, пише Би Би Си. Но видът кърлеж, който пренася вируса, е широко разпространен в Обединеното кралство. Повечето хора не развиват симптоми, но е възможно да се получи оток на мозъка.
Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство е препоръчала промени в изследванията в болниците, за да може всички нови случаи да бъдат засечени бързо.
Понастоящем в Англия и Шотландия, където има един вероятен случай на кърлежов енцефалит, се извършва засилено наблюдение за вируса. Здравните служители проверяват за наличие на вируса и в кръвни проби на хора без симптоми в някои части на Йоркшир, където е бил заразен потвърденият случай.
Как да избегнем кърлежите?
- Ходете по ясно обозначени пътеки, за да избегнете навлизане в растителност
- Покривайте кожата си, докато се разхождате на открито, и прибирайте панталоните в чорапите
- Носете светли дрехи, за да можете да забележите кърлежите и да ги махнете
- Използвайте репеленти срещу насекоми
- Редовно проверявайте дрехите и тялото си за кърлежи, както и децата и домашните си любимци
- Кърлежите хапят възрастните обикновено по краката, а децата - по главата или врата
Как да премахнете кърлежите безопасно?
- Отстранете ги възможно най-скоро
- Използвайте пинсети с фини върхове или инструмент за отстраняване на кърлежи
- Хванете кърлежа възможно най-близо до кожата
- Издърпайте кърлежа нагоре бавно, като сте го хванали здраво, тъй като оставените в кожата части от него могат да причинят инфекция
- Почистете мястото на ухапване с антибактериален препарат/сапун и вода и го наблюдавайте няколко седмици за евентуални промени
- Незабавно се свържете с личния си лекар, ако започнете да се чувствате зле с грипоподобни симптоми или развиете разпространяващ се кръгъл червен обрив
В изследването, което ще бъде представено на Европейския конгрес по клинична микробиология и инфекциозни болести следващата седмица, учените съобщават, че случаите на кърлежов енцефалит в Европа се увеличават, като през 2020 г. са регистрирани около 3800 случая.
Те предполагат, че заразените кърлежи може да са били внесени в Обединеното кралство от мигриращите птици поради изменението на климата.
Професор по медицинска микробиология в Университета на Източен Лондон потвърди, че вирусът е наблюдаван в ниски нива при кърлежите в Обединеното кралство от 2019 г. насам. Вирусът се среща в различни варианти, а този, който е открит в Обединеното кралство до момента, "е един от по-леките варианти".
"Ваксините се използват за защита на населението в силно ендемични райони, но вероятно в момента все още не сме в ситуация, при която да се нуждаем от такова ниво на защита", допълва професорът.
Лекарите съветват всеки, който се почувства зле след ухапване от кърлеж, трябва да се обърне към личния си лекар. По-сериозните симптоми, за които трябва да се внимава, включват силно главоболие, скованост на врата, необясним припадък, внезапно объркване и слабост в ръцете и краката.