Бум на ухапани от кърлежи се регистрира в София. Десетки чакат пред Центъра по заразни и паразитни болести. Всички се изследват след ухапване от пякообразното.

Снимка: btvnovinite.bg

На опашката е и Гергана, която чака резултатите на 5-годишния си син.

„Бяхме навънка и го полази трети. Трети само за последните две седмици“, разказва майката.    

Снимка: btvnovinite.bg

За повишение в активността на кърлежите алармират и експертите. Според тях тази активност ще продължи още няколко седмици.

А съветът е да избягваме тревните площи дори да са окосени, а след разходка редовно да се преглеждаме. 

20% от изследваните у нас кърлежи са заразени. А от тях една пета успяват да предадат инфекцията. Така около 4% от ухапванията водят до заразяване. Такъв е случаят и на Евгения. 

„Кърлежът беше заразен и получих симптоми на лаймска болест. Вече една година периодично идвам да се изследвам. Купувам различни препарати, в които се пръскам - дрехите обувките, преглеждам се непрекъснато“, разказва жената.

Затова е важно да наблюдаваме мястото, където кърлежът се е забил поне месец след това, „тъй като всяко заболяване има инкубационен период. Наблюдава се зачервяване на мястото в случай на лаймска болест или тъмно петно с обрив при марсилската треска“, обяснява директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.

Снимка: btvnovinite.bg
У нас средно 800 души получават инфекции след ухапване от кърлеж. А от Столичната община обясниха, че в края на месец май са обработили всички окосени площи. В момента се прави и нов график за повторно пръскане, което се очаква да започне на 17 май, стига да не вали.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement