"От надежда към отчаяние": Мигрантите на границата на САЩ са в безизходица, след действията на Тръмп

Мнозина са блокирани без пари или никаква представа какво да правят занапред

Снимка: Reuters

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  14:12 ч. 22.01.2025 г.

Когато Хосе Гилермо Кабрера пристигна миналия уикенд в Сиудад Хуарес, град на границата между САЩ и Мексико, той беше пълен с надежда. „Чувствах се като всеки мигрант, развълнуван след толкова време на чакане“, казва 33-годишният Кабрера пред CNN.

Сиудад Хуарес е трябвало да бъде град на преминаване за Кабрера и семейството му, последна спирка преди дългоочаквания им момент пред имиграционните власти на САЩ, за да поискат убежище.

В продължение на няколко месеца Кабрера е кандидатствал за изслушване на молбата му за убежище от американските власти, докато е пътувал из Южно Мексико. В началото на януари дойде потвърждение, че той най-накрая си е осигурил среща.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Но един ден преди назначаването няколко движения на писалката на президента Доналд Тръмп затвори приложението за обработка на имиграция в САЩ, известно като CBP One – а с него и надеждите на Кабрера.

„Толкова много време в чакане, а сега тази изненада“, каза Кабрера с пораженчески глас. „Те слагат край на нашите мечти.“

До встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари мигрантите, търсещи убежище поради насилие или преследване, имаха възможността да си уговорят среща на място на влизане в САЩ, за да представят своя случай.

„Оставихме се по течението, нямаме останали ресурси, пристигнахме в Хуарес с пари, за да платим една нощувка в хотел“, казва венецуелецът.

 

 

Кабрера е един от няколкото мигранти, с които CNN разговарят и които наскоро пристигат в Сиудад Хуарес след седмици на пътуване за срещите си в CBP One, само за да установят, че сесиите, които им бяха дадени, са отменени.

Сега мнозина са блокирани без пари или никаква представа какво да правят по-нататък.

Беше малко под нула градуса в Сиудад Хуарес в понеделник, когато Кабрера осъзна какво се е случило, но той и семейството му решиха все пак да се опитат да обяснят ситуацията на американските имиграционни власти на моста Пасо дел Норте, който свързва мексиканския град с тексаския град Ел Пасо.

„Имах надежди“, каза Кабрера пред CNN, борейки се със студа в кожено яке и със зимна маска, покриваща по-голямата част от лицето му.

Но те бързо бяха отхвърлени. Вместо това Кабрера и семейството му бяха насочени към местна мексиканска публична агенция за допълнителни насоки. Там им беше дадена топла супа, но получиха малко информация как да продължат случая си.

„Направихме всичко законно“

41-годишният Ерлиани Колумби напуска Куба преди седем месеца и живее в южния мексикански град Тапачула заедно с трима роднини.

След като намира място за работа и живеене в Тапачула, той кандидатства за среща с американски служители.

„Имахме късмет, имахме среща“, каза Коломби пред CNN. „И така, купихме автобусни билети, получихме разрешение да се движим през Мексико, жертвахме много, направихме всичко законно.“

Но пътуването и разходите за получаване на документи източват ресурсите му до краен предел. „Имахме достатъчно пари за нощта преди уговорката (...) и сега сме на улицата“, каза той.

Колумби – който казва, че е избягал от Куба поради политическо преследване – казва, че „разбира“ решението на Тръмп, но моли президента да го преразгледа за тези, които вече са имали среща.

„Ако вече сме били в процеса, г-н Тръмп, моля, продължете с планираните срещи, не ни оставяйте тук безизходни“, каза той.

Настроенията се повтарят и от други мигранти, които казват, че са спазвали внимателно правилата, дадени им от Съединените щати, и заслужават да бъдат изслушани.

„Дайте ни още една възможност“, моли Тръмп венецуелската мигрантка Розалин Варгас, на 33 години.

„Дойдохме тук за по-светло бъдеще, ние сме човешки същества, направихме всичко законно, следвахме процеса“, каза Варгас от приют, където е отседнала с други роднини.

„Всички имаме история за разказване. Избягах от Венецуела, защото ме преследваха, моля, върнете ни нашите срещи“, каза нейният сънародник Освал Паредес пред CNN.

Кой помага на мигрантите на границата?

Приютите за мигранти в Сиудад Хуарес приемат някои от мигрантите, които сега са блокирани.

Casa del Migrante, приют на около 10 мили от границата, казва, че предлага подслон, храна и психологическа помощ на мигранти, чиито срещи са били отменени.

„В момента те са емоционално унищожени, след като се бориха толкова много, през цялото ходене, много от тях прекосиха пропастта Дариен “, каза Ивон Лопес, социален работник от Casa del Migrante пред CNN, имайки предвид коварния проход в джунглата, който много мигрантите трябва да вървят пеша, за да преминат от Южна Америка в Северна Америка.

„Те искат знак на надежда, искат да знаят какво ще се случи с тях, срещата им беше отменена, но има ли друга възможност“, каза Лопес и добави, че „за щастие имат адвокати, които помагат на мигрантите“.

Някои местни служители са възприели по-груб подход към мигрантите, подчертавайки, че е нереалистично да продължават да се опитват да стигнат до САЩ.

Засега всички мигранти, интервюирани от CNN, казаха, че няма да се откажат – предпочитат да останат в безизходица близо до границата и да продължат да се надяват гласовете им да достигнат до Тръмп, след като са се приближили толкова близо.

„Всичко се промени от един момент на друг, преминахме от надежда към отчаяние“, казав 23-годишният Фабиан Делгадо от приют.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis