Двама руски дисиденти, освободени при размяна на затворници между Русия и Запада, казаха, че са отказали да подпишат молба за помилване, която да бъде изпратена до руския президент Владимир Путин, както беше поискано от администрацията на затвора.
По време на пресконференция в Германия Владимир Кара-Мурза и Иля Яшин казаха, че не признават вината си, нито са дали съгласието си на руски служители да бъдат отведени извън Русия и обещаха да се върнат у дома един ден, предава Би Би Си.
Кара-Мурза посочи, че сделката е спасила 16 човешки живота и добави, че е бил убеден, че ще умре в затвора.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Двамата мъже бяха освободени като част от размяната на общо 24 души, затворени в седем различни държави.
Кара-Мурза и Яшин, заедно с трети дисидент Андрей Пивоваров, обещаха да продължат да работят за „свободна“ Русия и да се застъпват от името на политическите затворници, които все още са държани там.
Яшин посочи, че изпитва смесени чувства около размяната. Той изрази благодарност към всички, работили за освобождаването му, но първото му желание след пристигането в Германия било да си купи обратен билет за Русия.
„Много по-комфортно за Путин е да има опозиция в изгнание, тъй като гласът на опозицията в затвора е по-силен от този на емиграцията. Никога не съм се виждал извън Русия. Основното ми желание е да се върна в Русия“, коментира той.
„Това е само капка в океана. Има толкова много невинно хора, които никога не са извършили престъпление в живота си, са държани в условия, приличащи на изтезание“, добави Владимир Кара-Мурза.
Освободените разказаха и за времето, прекарано в затворите, арестите и наказателните колонии.
„Имах възможност да говоря само със съпругата си веднъж на две години и половина. Не съм вярвал, че ще я видя отново. Не вярвах, че ще видя семейството си. Всичко това сюрреалистично. Сякаш е филм“, обясни Владимир Кара-Мурза.