Филмовата индустрия премина през поредна наситена със събития година. „Супер Марио: Филмът“ счупи рекордите по печалби от продажба на билети, „Барбенхаймер“ се превърна в неразделна двойка, която завладя киносалоните по света, а ирландският актьор Бари Кеоган взе някои съмнителни решения във ваната във филма „Солтбърн“, които станаха повод за лавина от коментари на объркани зрители пред екрана.

През последните няколко години обаче Холивуд понесе и много щети - не само заради стачките, но и заради провалите на много филми на „Дисни“ и „Марвел“, които не донесоха очакваните успехи и не успяха да покрият бюджетите си.

Междувременно номинациите за „Оскар“ за 2024 г. показват колко бързо може да се променят нагласите в индустрията.

Миналата година по това време Марго Роби тъкмо се беше снимала във „Вавилон“, който въпреки режисурата на Деймиън Шазел, актьорската игра на звездите и саундтрака на Джъстин Хъруиц, не спечели нито един Оскар. Тази година обаче тя се изправя пред наградите „Оскар“ като лице на „Барби“ - най-големият филм на 2023 година, който събра 1,4 млрд. долара и е номиниран в цели осем категории.

Филмовата академия на САЩ обяви номинациите за „Оскар“ във всички големи категории на 23 януари. Церемонията по връчването на наградите ще се проведе на 10 март.

Ема Стоун може да стане член на много специален клуб

Звездата от филма „Клети създания“ може да стане осмата актриса, която печели два Оскара до 35-годишна възраст, след като вече има една награда за мюзикъла La La Land през 2017 година. Ако успее, младата актриса ще последва стъпките на Мерил Стрийп, Джоди Фостър, Елизабет Тейлър, Бет Дейвис, Луис Рейнър, Оливия де Хавиланд и Хилари Суонк.

Снимка: Reuters

Нито един актьор от мъжки пол не е получавал повече от един Оскар до 35-годишна възраст.

Стоун е също втората жена, която е номинирана едновременно за актьорска игра и продуциране на един и същи филм, след Франсис Макдорманд с филма „Земя на номади“ през 2020 г.

Победата на Стоун за най-добра актриса далеч не е сигурна - категорията се разглежда като спорна между нея и звездата от „Убийците на цветната луна“ - Лили Гладстоун.

Ще се превърне ли филмът „Останалите“ в коледно чудо?

„Останалите“ (The Holdovers) е първият коледен филм, който е номиниран за лента на годината, след оригиналния „Чудо на 34-та улица“ през 1948г. Филмът ни запознава с историята на намръщен учител, който трябва да остане в своя пансион по време на Коледа, за да надзирава децата, които нямат дом, в който да се приберат за празниците.

 

В него участват номинираният за най-добра мъжка роля Пол Джамати и спечелилата награда за най-добра поддържаща женска роля Давийн Джой Рандолф.

Саундтракът на „Барби“ има по-големи шансове за „Оскар“, отколкото режисьорът на филма

Въпреки че не успя да се пребори за най-добър режисьор и най-добра актриса, номинациите на Барби вече са влезли в историята на „Оскарите“. Грета Гъруиг, която е режисьор и съсценарист на „Барби“, е единственият режисьор, който има номинации за най-добър филм с първите ѝ три ленти – „Лейди Бърд“, „Малки жени“ и „Барби“.

Възможно е обаче филмът да спечели само една от осемте награди, за които е номиниран - за най-добра оригинална песен за What Was I Made For? на Били Айлиш.

Ако това се случи, би било огледално на пътя на филма „Роди се звезда“ от 2018 г. на Брадли Купър, който също получи осем номинации, но спечели само в категорията за песен - за Shallow на Лейди Гага.

Райън Гослинг (Кен) е разочарован от това, че Гъруиг не е получила номинация за най-добра режисура за филма, както и че Марго Роби (Барби) не е номинирана за най-добра актриса в главна роля.

 

За сметка на това пък Гослинг получи номинация за най-добра поддържаща мъжка роля, а Америка Ферера (Глория) за най-добра поддържаща женска.

Килиън Мърфи е на път да пренапише десетилетна история

Очаква се филмът „Опенхаймер“ да превземе Оскарите, като вероятно ще спечели в основните категории, включително за най-добър филм.

Ако ирландската звезда Килиън Мърфи също спечели, това ще бъде първият път от 2012 г. насам, когато един и същи филм печели едновременно за най-добър актьор и най-добър филм. Последният път това се случи с „Артистът“ и френската кино звезда Жан Дюжарден преди повече от 10 години.

Снимка: Getty Images

Ако спечели, Килиан Мърфи ще бъде първият ирландец с наградата за най-добър актьор.

По-различен е случаят при наградата за най-добра актриса, която напоследък все по-често съвпада с най-добрия филм.

Две от последните три победителки в категорията „най-добър филм“ – „Земя на номади“ и „Всичко навсякъде наведнъж“ - спечелиха и награди за най-добра актриса за своите звезди, съответно американката Франсис Макдорманд и малайзийската актриса Мишел Йео.

Годината на двойките

Тази година има четири номинирани за „Оскар“ двойки.

Номинираната за най-добър режисьор французойка Жюстин Трие е отличена и в категорията за оригинален сценарий заедно със съпруга си Артур Харари. Двойката е номинирана съвместно за написването на „Анатомия на едно падение“ - една от петте номинации, които филмът има. Те имат БАФТА в същата категория.

На наградите „Златен глобус“ Трие обясни, че двойката е написала филма, докато са били „заклещени в апартамента си“ по време на пандемията и „странно“, шегува се тя, в резултат на това не са се убили.

Втората двойка – Кристофър Нолан и Ема Томас, също получава обща номинация за най-добра продуцентска работа по „Опенхаймер“. Съпругата му, Ема, го събужда от сън, след като на телефона ѝ се появяват много поздравителни съобщения – така разбират, че филмът е получил 13 номинации за „Оскар“.

Грета Гъруиг и Ноа Баумбах, които сключиха брак преди година, са номинирани за сценария на филма „Барби“, а Марго Роби и Том Акърли са номинирани за продуценти в категорията за най-добър филм.

Снимка: EPA

Брадли Купър остава сред най-номинираните, но без награда

Американецът е номиниран 12 пъти, благодарение на работата си като актьор, режисьор и сценарист на различни филми. Въпреки това не е печелил нито една от наградите, за които е номиниран.

Единствените хора, които имат повече номинации без победа, са звуковият инженер Грег П. Ръсел с цели 16 номинации, композиторът Томас Нюман с 15, текстописецът Даян Уорън също с 15 и ръководителят на специалните ефекти Даниел Судик с 13.

Купър едва ли ще прекъсне поредицата си тази година, тъй като филмът му „Маестро“ не се очаква да спечели в номинираните категории - най-добър актьор, най-добър филм и най-добър оригинален сценарий.