Украйна съобщи, че е свалила руски самолет за далечно радиолокационно проследяване и контрол А-50 и команден Ил-22 в района на Азовско море, съобщи главнокомандващият украинската армия генерал Валерий Залужни, предава Ройтерс.

„Благодарен съм на Военновъздушните сили за перфектно планираната и изпълнена операция“, добави той.

Украинското министерство на отбраната оценява самолетът А-50 на 330 милиона долара.

Бериев А-50, по кодификацията на НАТО – „Опората“, е самолет за ранно предупреждение и управление на въздуха.

Дължината му е 49,6 метра. Размахът на крилете е 50,5 метра. Радарният купол му позволява да открива балистични ракети на 800 км, бомбардировачи на разстояние от 650 км, изтребители на 300 км и военни кораби на разстояние между 250 и 300 км. Той може едновременно да проследява между 200 и 300 въздушни цели, да предоставя данни за насочване на група приятелски изтребители и да предава данни на командните центрове.

Произведени са по-малко от 50 самолета А-50, а с годините някои са били модернизирани.

Според доклад на Международния институт за стратегически изследвания, базиран във Великобритания, от 2021 г. Русия разполага с девет самолета A-50 в експлоатация, включително четири модернизирани самолета A-50U.

В Китай името е променено на KJ-2000 и е оборудван с китайски радари. Индия има три самолета.

А-50 е оборудван със система за самоотбрана при полет от противникови изтребители. Може да бъде защитаван и от приятелски изтребители. Радио и електронните системи на самолета са устойчиви срещу враждебно заглушаване.

Снимка: iStock

А-50 изпълнява патрулни мисии на височина от 5000 до 10 000 метра. Таванът на патрулната служба е 10 км. Максималният обхват на полета на самолета е 5000 км, а продължителността на полета е 7 часа и 40 минути, пише порталът Аirforce Тechnology.

 

„Илюшин“ Ил-22

„Илюшин“ Ил-22 помага за предаване на радиосигнали и координиране на операциите на фронтовата линия. Руските военновъздушни сили разполагаха с 30 самолета Ил-22 и негови модифицирани варианти.  

Един беше свален от „Вагнер“ по време на бунта на наемническата групировка и похода ѝ към Москва.

Снимка: iStock

Самолетът за специални мисии изигра ключова роля в организирането на руските сили във войната им срещу Украйна. Като актив с висока стойност Ил-22 обикновено действа от безопасността на руското въздушно пространство, далеч извън обхвата на украинските системи за противовъздушна отбрана.