Техеран отвърна на удара на Съединените щати след ликвидирането на иранския генерал Касем Сулеймани. В изявление от Белия дом Доналд Тръмп обяви, че при атаките няма убити американски войници. Вместо нови военни удари, Вашингтон планира още санкции и преговори с Техеран. 

Малко след полунощ българско време Техеран изстреля 22 балистични ракети срещу две американски бази в Ирак.

Атаката с кодово име "Мъченик Сулеймани" представлява отмъщение за смъртта на иранския генерал убит от американски дрон.

От външното ни министерство обявиха, че двамата български военни към тренировъчната мисия на НАТО са евакуирани извън Ирак още от вчера. 

Поразените американски бази от ракети на Иран са 2. Едната – "Айн ал Асад" се намира на 200 километра западно от иракската столица Багдад. Другата е в столицата на автономен Иракски Кюрдистан – град Ербил.

Вашингтон не обявява точния брой на военните бази, които използва в Близкия изток, но те са най-малко 15. Освен в Ирак, такива обекти в района има в Саудитска Арабия, Йордания, Кувейт, Бахрейн, както и в Катар и Оман.

Макар видът балистични ракети, използвани при атаката, да не е обявен официално, експерти смятат, че това са два вида ракети с близък обсег.

Фатех-110 може да прелети до 300 километра, преди да удари целта. Киам-1 – близо 750 километра. Те могат да носят както конвенционални или химически, така, според специалисти – и ядрени бойни глави. 

Иран обаче разполага и с ракети със среден обсег, чийто радиус може да достигне 2500 километра. Това означава, че потенциално Ислямската република може да удари всички страни от региона. А теоретично ракетите биха могли да достигнат и границите на България.

Това е първият директен удар на Иран срещу американски цели от кризата със заложниците в американското посолство през 1979-а година насам. В Техеран са категорични – действията им са самозащита и не търсят война.

"Не ние започнахме процеса на ескалация. Но предупредихме много ясно, че ще отговорим на атаките пропорционално. А американците трябва да спрат да слушат разни клоуни", заяви Мохамад Джавад Зариф - външен министър на Иран.

Техеран твърди, че при ударите са загинали 80 американци, а други 200 са ранени. Вашингтон обаче не потвърждава. В отговор Съединените щати забраниха на американски авиокомпании да летят над по-голямата част от Близкия изток. 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови икономически санкции срещу Иран след иранския ракетен обстрел. "В отговор на иранската агресия САЩ незабавно ще наложат допълнителни икономически санкции на иранския режим", заяви Тръмп в реч в Белия дом, в която също така призова европейците да се оттеглят от иранското ядрено споразумение, а НАТО да се ангажира много повече в Близкия изток.

Снимка: EPA

Багдад е бил предупреден за атаките минути преди те да се осъществят. От Иран са обещали да няма засегнати иракски граждани или цели. Засега няма информация за такива.

Още от сутринта пък по улиците на Техеран местните празнуваха с викове "Долу Щатите" и "Долу Израел".

"Америка получи такъв шамар в лицето тази нощ. Но военните действия не са достатъчни. Важно е да прекратим покваряващото американско присъствие в нашия регион", заяви аятолах Али Хаменей - върховен духовен лидер на Иран.

Според анализатори, Иран умишлено е провел нападението, така че да избегне жертвите. Тоест, изпраща предупреждение към Вашингтон, с който е в конфликт от повече от 40 години. С други думи – топката отново е отвъд Океана.

Световните реакции след атаката

Европейският съюз и много държави в света призоваха за деескалация на напрежението и за диалог. Вашингтон и Техеран трябва да положат усилия да не задълбочават конфликта, заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

"Настоящата криза засяга дълбоко не само региона, но и всички нас. Използването на оръжия трябва да спре още сега, за да се отвори място за диалог", посочи тя.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заплаши с ответна реакция.

"Ще нанесем най-силния възможен удар на всеки, който се опита да ни атакува. Президентът Тръмп трябва да бъде поздравен, че действа бързо, смело и решително при убийството на Сулеймани", заяви Нетаняху.

Иракският премиер пък призова за сдържаност всички страни и предупреди, че кризата заплашва с опустошителна и всеобхватна война.

Реагира и британският премиер. "Естествено, осъждаме атаките срещу иракските военни бази, в които има сили на коалицията. Иран не бива да повтаря тези безразсъдни и опасни нападения, а вместо това трябва да се стреми към спешна деескалация“, категоричен беше Борис Джонсън.

Франция, Обединените арабски емирства и НАТО също призоваха за намаляване на напрежението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement