Съветът за сигурност на ООН заседава за войната в Украйна. В Русия вече набират войници за армията.
Мнозина пък се опитват да напуснат страната.
Километрични опашки на граничен пункт между Русия и Грузия се образуваха часове, след като руският президент Владимир Путин обяви частична военна мобилизация.
Любителските кадри бяха разпространени от световните агенции.
“Да, наистина има опашки и се намираме пред транспортен колапс. Ситуацията се влоши допълнително от решението на Путин за мобилизация”, коментира пред bTV грузинският журналист Гела Васадзе.
Финландия също съобщи за по-голям брой влезли руснаци в страната - 4 824 души са влезли и то само до полунощ.
Пристигащите от Москва с ранния полет до Белград тази сутрин не скриха притесненията си от решението за мобилизация.
“Войната е ужасно нещо. Нормално е да те е страх от война и от смъртта”, каза мъж, бягащ от Русия.
Както и тези, които кацнаха в Истанбул.
“Частичната мобилизация е една от причините да съм тук. Много лоша стъпка, която може да доведе до много проблеми за много руски граждани”, каза мъж, бягащ от Русия.
Кремъл определи информациите за масово напускащи като "фалшиви новини".
Руски опозиционни сайтове разпространиха кадри, за които се твърди, че са на първите мобилизирани.
В над 35 руски градове, включително в Москва и в Санкт Петербург, се проведоха протести срещу решението на Путин. Опозиционният сайт “Медуза” съобщава за над 1000 задържани.
Междувременно бе извършена най-голямата размяна на военнопленници от началото на войната. Украйна си върна 215 души, сред които са и защитниците на "Азовстал". Киев предаде на Москва 55 пленници, сред които е и близкият до Путин украински политик Виктор Медведчук. Освободени са и 10 чужденци.
Пред Общото събрание на ООН украинският президент Володимир Зеленски поиска специален трибунал за агресията на Русия в Украйна и отнемането ѝ на правото на вето в Съвета за сигурност.