Бившият автомобилен състезател Били Монгър счупи рекорда на IRONMAN World Championship за човек с двойна ампутация на световното първенство в Кона, Хаваи.

25-годишният Монгър измина 226,3 км за 14 часа, 23 минути и 56 секунди, което е с повече от два часа по-малко от предишния рекорд, пише Би Би Си.

„Не мога да повярвам на това, което току-що се случи“, написа в социалните мрежи Монгър, който се стремеше да финишира за 17 часа.

„Рекордът на световното първенство е счупен. Официално съм Железният човек“, пише още Монгър

Той завърши 3,8-километровото плуване за 1:07:29 ч., 180-километровото колоездене за 7:26:50 ч. и бягане за 5:26:26 ч.

Снимка: Getty Images

Германецът Патрик Ланге спечели състезанието за 7:35:53 ч., като свали почти пет минути от рекорда на трасето от 2022 г. на Густав Иден и спечели третата си световна титла.

Краката на Монгър бяха ампутирани, след като през 2017 г. той участва в катастрофа с почти фатален край по време на състезание в Донингтън Парк. Тогава той е на 17 години.

Оттогава Били Монгър се занимава с радио и телевизия, участва в поредицата на Би Би Си Celebrity Race Across the World и завършва „Голямото предизвикателство на Били“ през 2021 г., когато пеша, с велосипед и каяк прекосява Великобритания и събира над 3 млн. паунда за Comic Relief.

Единият му крак е ампутиран над коляното, а другият - под него. Велосипедът и протезите му са модифицирани, за да направят карането и бягането по-удобни.

Били Монгър споделя, че когато е започнал да тренира, му е било трудно да пробяга 5 км, без да усеща болка от протезите си.