Общото събрание на ООН осъди американското ембарго, наложено на Куба през 1962 година. Това стана за 22-ра поредна година, но не промени позицията на Съединените щати.

Над 1 трилион и 120 милиарда долара са икономическите загуби, които Островът на свободата е претърпял от икономическото и финансово ембарго, което му налагат САЩ. Кубинското правителство е лишено от възможността да подкрепя здравеопазването, образованието, технологиите и доставките на храни.

Американски компании нямат право да търгуват с Куба, а кубинските фирми нямат достъп до щедрия американски пазар. Нещо повече - американците предвиждат санкции за фирми от трети държави, които правят бизнес с кубинците. Ембаргото е наложено след идването на власт на Фидел Кастро, който национализира собствеността на много американски граждани на острова.

Един от най-страшните аспекти на ембаргото е, че кубинците нямат достъп до голяма част от съвременните лекарства, тъй като те са произведени и разработени в Съединените щати. Въпреки днешния призив на Общото събрание на ООН за отмяна на ембаргото, американците го оправдаха като "един от инструментите за насърчаване спазването на гражданските и човешките права" в Куба.