Американският президент Барак Обама изрази надежда, че в Украйна ще бъде формирано по-легитимно правителство, а властите ще осъзнаят, че хората искат да участват в определянето на собствената си съдба, съобщава изданието УНИАН.

По време на онлайн видео конференция с американски граждани Обама заяви, че Вашингтон води активен диалог с опозицията и правителството в Украйна. Държавният глава се обяви срещу законите, които ограничават протестите и свободата на словото в Украйна, като заяви, че те са контра-продуктивни.

Обама изрази разбирането, че украинците гледат на Европа и Запада като на партньори в прехода към по-свободна икономика, но в същото време имат силна историческа връзка и силни икономически отношения с Русия, от които не трябва да се отказват.

Резултатът от преговорите между украинската опозиция и властите и изходът от политическата криза в Украйна трябва да доведат до преразпределяне на властта в държавата. Това пък заяви пред репортери лидерът на украинската опозиционна партия „УДАР” Виталий Кличко в рамките на Конференцията по сигурността в Мюнхен.

„Компромисът за прекратяване на кризата в Украйна може да бъде само пълното преобразяване, смяната на властта. Темата за връщането на конституцията от 2004 година беше обсъждана на почти всички срещи, които проведох по време на конференцията в Мюнхен”, каза Кличко.

„Всички казаха, че именно това може да бъде един от най-ефективните механизми за презареждане и преразпределяне на властта в държавата. Нещата да не бъдат такива, каквито са днес - цялата власт да е съсредоточена в ръцете на един човек и да зависи само от него. Трябва да извадим Украйна от ужаса, на чийто ръб се намира. Абсолютната власт е и абсолютна отговорност”, допълни лидерът на УДАР.

Ако ЕС бе по-активен в края на 2013 година по отношение на случващото се в Украйна, вероятно днешните събития нямаше да се случат, каза в интервю председателят на чешкия парламент на Ян Хамачек.

Хамачек отбеляза, че „Европейският съюз е изпуснал влака”. „Усилията на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой да предложи нещо на Киев идват твърде късно”, подчерта Хамачек. Той допълни, че сега в никакъв случай не трябва да се допускат решения, които биха довели до по-голяма нестабилност или биха отключили процес на разделение в Украйна.

Ако през ноември Киев бе подписал споразумението за асоцииране с ЕС, украинската икономика щеше да се срине. Това изтъкна външният министър на Украйна Леонид Кожара в рамките на Конференцията за сигурност в Мюнхен, съобщават руски медии. „Решението бе трудно, но правилно”, смята Кожара във връзка с решението на Киев да преустанови подготовката по подписването на документа, което предизвика масовите протести в страната.
 

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната