Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ заяви официално в неделя, че президентът на САЩ Барак Обама никога не е бил информиран за възможно шпиониране на германския канцлер Ангела Меркел, предаде АФП.

С това АНС отхвърли информация на германския вестник „Билд ам Зонтаг”, съобщи, че ръководителят на АНС е информирал Барак Обама за операцията за проследяване на комуникациите на Ангела Меркел през 2010 г. Според списание „Шпигел” телефонът на Меркел е подслушван от 2002 г.

Американската агенция, въвлечена в световния скандал за прихващане на комуникации, както на милиони обикновени хора, така и на европейски и други световни лидери, съобщи, че директорът на АНС генерал Кейт Александър не е говорил с президента Обама през 2010 г. за предполагаема разузнавателна операция, която да включва канцлера Меркел.

„Информации в медиите за обратното не са верни", се твърди в изявление, изпратено на АФП от говорител на АНС.

По-рано тази седмица Белият дом съобщи, че не следи телефонните разговори Меркел и няма да го прави занапред, отказвайки да каже дали това се е случвало в миналото.

Веднага след публичните разкрития за съществуването на мащабните американски програми за следене през юни директорът на АНС ген. Кейт Александър защити законността им. Оттогава досега излизат все нови факти, които подхранват глобалния скандал.

Тогава генералът заяви пред Сената на САЩ: „Ние действаме ежедневно по стриктни правила, отчитаме се в рамките на най-строг надзор от страна на правителството".

Германският външен министър Гидо Вестервеле заяви в неделя, че подслушването, осъществявано от американските специални служби в Европа, може да се отрази крайно отрицателно на отношенията между САЩ и европейските им съюзници.

„На територията на Германия действа германското законодателство и то се отнася за всички - германци и чужденци, граждани и компании, а също дипломати и посолства", заяви Вестервеле.

Според министъра разузнавателните действия срещу съюзници могат да нанесат „огромни политически вреди, тъй като това заплашва да разруши връзките, които ни обединяват и от които се нуждаем заради съвместното изграждане на бъдещето в глобализирания свят на 21 век".

Той изрази надежда, че „това мнение се споделя и от Вашингтон". „Не всичко, което е технически възможно, е разумно в политическо отношение", подчерта Вестервеле.