В края на канадското арктическо лято белите мечки се отправят към вътрешността на страната, за да изчакат образуването на лед. И докато хиляди туристи се стичат, за да зърнат тези величествени хищници, изследователите разработват нови начини за безопасно разделяне на хората и мечките, предаде Би Би Си.

Новите устройства за проследяване, които се залепват за козината на полярните мечки, могат да бъдат ключът към защитата на хората и мечките - чрез внимателно наблюдение на местоположението на животните.

Полярните мечки вече прекарват по-голяма част от годината на сушата, тъй като арктическият лед се топи, затова природозащитниците са все по-притеснени за контакта между мечките и хората.

Устройствата за проследяване са под формата на етикети, които са тествани върху мечки в канадската част на Арктика, биха могли да помогнат за предотвратяването на тези срещи, като наблюдават мечките от разстояние.

Водещият изследовател Тайлър Рос, докторант от Йоркския университет в Торонто, заяви, че кожените етикети са „особено обещаващи“ за предотвратяване на тези „взаимодействия между хора и мечки“.

 

В общностите в южната част на канадска Арктика, където учените са тествали тези тагове, белите мечки, които се разхождат твърде близо до населените места могат да се заловят, транспортират и освободят на внимателно подбрани места, далеч от градовете и селата.

„Тези етикети могат да се поставят на мечките, за да се следи къде се намират след освобождаването им“, обяснява Тайлър Рос.

„Ако се върнат към населените места, служителите по опазването на околната среда ще имат представа къде се намират и ще могат да ги спрат. Мисля, че именно в това отношение те са много обещаващи“, казва още изследователят.

Според него етикетите биха могли да запълнят и важни пропуски в знанията за мечките. А с бързото затопляне на арктическия климат необходимостта от наблюдение на мечките става все по-належаща.

„Има недостиг на информация за движението на мъжките полярни мечки, тъй като те не могат да бъдат оборудвани с конвенционални нашийници за проследяване“, казва Тайлър Рос.

„Морският лед, който полярните мечки използват като платформа, от която ловуват, изчезва по-бързо, отколкото в миналото. Затова зимният ловен сезон става все по-кратък“, обяснява още той.

Полярните мечки трудно се маркират. Главите на мъжките мечки са по-малки от шиите им, така че проследяващите нашийници могат просто да се изплъзнат.

 

Друга възможност са ушните марки - прикрепват се чрез пробиване на ухото на мечката. Те изискват животното да бъде уловено отново, за да се премахне етикетът, а в редки случаи могат да наранят ухото.

Трите нови етикета, които изследователите тестват, са разработени в сътрудничество с благотворителната организация Polar Bears International. Всички те се прикрепят към грубата козина на мечките.

За да поставят етикетите, учените трябва да открият и упоят мечките. След това те оценяват качеството на данните, които получават от всяко устройство, и отбелязват кога етикетите падат.