Нови арести в сръбската столица Белград и поредни протести и блокади. В сряда вечерта полицията задържа 23-ма души, съобщиха от министерството на вътрешните работи.
От полицията опровергаха разпространени твърдения, че силите на реда са нарушили автономията на университета и са нахлули в сградата на Юридическия факултет.
Студентите обаче обявиха, че полицията се е опитвала да събори и да изтръгне телефоните от ръцете на протестиращите пред сградата на факултета, съобщи БТА.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По техните свидетелски разкази органите на реда са започнали да нанасят удари в опит да разгонят събралото се множество. След като се оттеглили в сградата на факултета, полицията е използвала палки, за да блъска по затворените врати и се опитала да влезе вътре.
По думите на преподавателка от Биологическия факултет някои от задържаните са откарани във Военномедицинската академия в Белград поради наранявания.
„Полицаите арестуват без да бъдат предизвикани, главно млади хора - студенти, дори гимназисти. Аз поисках да отида с тях в полицейското управление, независимо, че не бях задържана", написа в социалните мрежи преподавателката.
Професорът от Медицинския факултет Оливер Стойкович заяви пред агенция ФоНет, че един от транспортираните в болницата студенти е със счупена ключица и евентуална фрактура на ребро.
Групи студенти и граждани, които ги подкрепят, продължиха да блокират определени кръстовища в Белград, Нови Сад, Ниш и някои други градове в Сърбия снощи.
Тази сутрин транспортът в сръбската столица работи в обичайния си график, но снощи, малко преди 21:00 ч. местно време движението на превозните средства на градския транспорт беше преустановено.
Междувременно сръбските власти поискаха да бъде изтрит профил в социалните мрежи на протестиращи студенти заради смъртни заплахи срещу полицията, а прокуратурата образува следствено дело.
На 1 юли студентите призоваха към масово спиране на работа и други прояви на гражданско неподчинение, след като на 28 юни сръбският президент Александър Вучич отхвърли поставеният от тях ултиматум за насрочване на предсрочни парламентарни избори.
На 1 юли се навършиха осем месеца от падането на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, което причини смъртта на 16 души и трайни увреждания на един човек.
Заради трагедията вълна от социално недоволство заля Сърбия, а студентските протести се превърнаха в най-голямото предизвикателство в политическата кариера на сръбския държавен глава.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK