Една година след първия си неуспешен опит, нова експедиция ще тръгне в края на май на щурм към „Седмия континент”, гиганската маса от пластмасови отпадъци с размери по-големи от тези на Индия, която плава сред Тихия океан, но все още е непозната на широката общественост, съобщава АФП.
В основата на експедицията стои френският изследовател Патрик Десон, който попада на феномена през 2009 г., по време на самотно плаване.
Според френската космическа агенция CNES, която подпомага проекта „Седмия континент”, между Северна Калифорния и Хавай се намира най-голямата концентрация на пластмасови отпадъци, поддържани в един и същи район от спираловидни океански течения.
Общата им плащ възлиза на 3,4 милиона квадратни километра, но тъй като „плаващата маса е разположена в страни от туристическите и търговските маршрути, практически никой не се интересува от проблема, освен еколозите и други учени”, коментира Патрик Десон.
„Седмият континент” е открит през 1997 г. от американския океанолог Чарлз Мур, но досега е бил обект само на няколко проучвания, свързани с влиянието на човешката дейност върху океанската флора и фауна.
Според Патрик Десон става въпрос за „екологична катастрофа”, на която светът трябва да обърне истинско внимание.