Срещата на висши служители на германските военновъздушни сили е била прихваната от Русия след "индивидуална грешка". Разследването изключва руски шпионин да е участвал в разговора, без да бъде забелязан.

Германският министър на отбраната Борис Писториус коментира, че обаждането е изтекло, след като участник в него се е включил през незащитена линия.

Разговорът е проведен чрез „по-сигурна версия“ на конферентната платформа Webex, хоствана на сървъри на германската армия, посочва още той, цитиран от Би Би Си.

В записа се чуват четирима висши германски военни офицери, които обсъждат перспективата Украйна да използва произведени в Германия крилати ракети „Таурус“.

Това щяло да даде възможност на нападната от Русия страна да удари Керченския мост, който свързва Русия с полуостров Крим - незаконно анексиран през 2014 г.

Германският канцлер Олаф Шолц многократно е изключвал изпращането на ракетите „Таурус“ в Украйна, посочва Би Би Си.

Олаф Шолц
Снимка: Reuters

В аудиозаписа се чува и разговор между длъжностни лица, които обсъждат подробности за предполагаеми британски операции в Украйна.

Борис Писториус потвърди, че е в ход дисциплинарно разследване, но допълни, че не иска да наказва никого.

„В момента личните последствия не са на дневен ред. Няма да жертвам най-добрите си офицери за игрите на руския президент Владимир Путин“, коментира той.

Пробивът предизвиква сериозни опасения относно сигурността на Германия сред съюзниците - включително Франция и Обединеното кралство.

„Всички знаят за опасността от подобни прихващания и всички знаят, че няма абсолютна сигурност“, посочва Писториус.

Кремъл коментира изтеклия запис като доказателство, че Западът е пряко замесен в конфликта в Украйна. Според Дмитрий Песков разговорът "подсказва, че Бундесверът обсъжда по същество и конкретно планове за удари по руска територия".

Днес германският посланик в Обединеното кралство коментира пред Би Би Си, че "няма нужда от извинение" за нарушения на сигурността, след изтичането на записа.

Мигел Бергер също посочва, че един от участниците в разговора вероятно е осъществил набирането чрез незащитена линия и в резултат на това Русия е успяла да прихване разговора.

Той отговори и на критиките на бившия министър на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс, който по-рано заяви, че Германия не е "нито сигурна, нито надеждна", тъй като е „пробита от руското разузнаване“.

„Изключително безполезно е това, което направи Бен Уолъс. Това е нещото, което иска Русия“, посочва германският посланик на Острова.

„Мисля, че това е добър урок за всички - никога не използвайте хотелски интернет, ако искате да осъществите сигурен разговор“, посъветва Бергер.

По думите му германският канцлер Олаф Шолц внимава как да увеличи подкрепата за Украйна, за да не предизвика "последствия, които никой не иска да види“.

„Ако Германия предостави ракети „Таурус“ на Украйна, това ще създаде потенциал за ескалации", казва Бергер.

Ракетите имат обсег от около 500 км - достатъчно, за да ударят руска територия. Според посланика съюзниците трябва да се съсредоточат върху доставката на достатъчно боеприпаси за Украйна.

Украинската страна по-рано заяви, че губи позиции пред руските сили отчасти поради намаляващите доставки на боеприпаси.