На 17 юли се навършват 10 години от смъртта на Ерик Гарнър, който се превърна в символ на полицейското насилие в САЩ, след като беше удушен по време на арест от нюйоркски полицай.

Видеозаписът, заснет от очевидец, показва как Гарнър изрича думите „Не мога да дишам“, докато е заключен в полицейска хватка.

Смъртта му обаче роди огромната протестна вълна „Животът на чернокожите има значение“ (Black Lives Matter) в цялата страна.

Седмици по-късно последваха още демонстрации, когато на 9 август 2014 г. Майкъл Браун, 18-годишен чернокож мъж, също посрещна смъртта си със смъртоносен изстрел от полицай в Мисури.

6 години по-късно 46-годишният Джордж Флойд беше записан да изрича абсолютно същите думи като Гарнър, докато се опитва да си поеме въздух, затиснат от коляното на бял полицай от Минеаполис върху врата му.

Това отключи нова вълна от масови протести в Щатите.

Майката на Гарнър -  Гуен Кар, поведе шествие в чест на сина си сутринта на 17 юли на Стейтън Айлънд - кварталът, където той загуби живота си, след като беше задържан от полицая Даниел Панталео.

Майка му заяви пред телевизионния канал NY1, че все още иска да чува името на сина си, да се говори за проблема с полицейското насилие срещу тъмнокожи в САЩ и да продължава борбата за справедливост.

Снимка: Getty Images

Ерик Гарнър умира след сблъсък с Панталео и други полицаи на 17 юли 2014 г., които подозират, че той продава цигари без бандерол на улицата.

Видеозаписът показва как Панталео, който е бял, е увил ръката си около врата на Гарнър, докато двамата се борят и падат на тротоара.

„Не мога да дишам“, изпъшка Гарнър многократно, преди да изгуби съзнание. В болница е обявен за мъртъв.

Снимка: Getty Images

Властите в Ню Йорк установиха, че Панталео е използвал хватка за душене, забранена от полицейското управление на Ню Йорк през 90-те години на миналия век, а службата на градския съдебен лекар определи смъртта на Гарнър като убийство, но нито щатските, нито федералните прокурори повдигнаха наказателни обвинения срещу Панталео или някой от другите присъстващи полицаи.

„Дори и да успеем да докажем, че държането на г-н Гарнър от офицер Панталео представлява необоснована сила, пак ще трябва да докажем отвъд разумното съмнение, че офицер Панталео е действал умишлено в нарушение на закона“, заяви Ричард Донохю, тогава прокурор в Бруклин, като обяви през 2019 г., че няма да бъдат повдигани федерални обвинения за граждански права.

Панталео е уволнен 5 години по-късно, през 2019 г., след дисциплинарно производство в полицията.

През 2021 г. семейството на Гарнър урежда съдебно дело срещу Ню Йорк за 5,9 млн. долара, но продължава да търси справедливост под формата на съдебно разследване на смъртта на Гарнър.

За съжаление, тенденцията на бруталното полицейско насилие в САЩ изглежда само се засилва - до 27 май 2024 г. са застреляни общо 469 цивилни, от които 98 тъмнокожи.

През 2023 г. е имало 1163 смъртоносни полицейски изстрели.

Освен това процентът сред тъмнокожите американци е много по-висок от този за всеки друг етнос, като в периода от 2015 г. до май 2024 г. възлиза на 6,1 фатални изстрели на милион души от населението годишно.