Световният опит показва, че е нужно голямо природно бедствие с много щети и разрушения, за да се развият предупредителните системи.

Само за последните 2-3 години наводнения, земетресения и урагани принудиха редица държави, сред които Съединените щати, Русия, Канада и Япония, да модернизират съществуващите си мрежи за информация на населението. Последните тенденции са свързани, разбира се, с широката употреба на мобилни устройства, SMS известяване и приложения за смартфони, но и те крият рискове.

Сирените са един от най-сигурните методи за известяване на населението при опасност. При земетресението в Япония през 2011 година хората масово следват установените процедури и напускат сградите без паника. Японците са свикнали с подобен тип тревога и затова реакцията на властите там се счита за една от най-адекватните.

Въпреки доказания ефект от сирените, в последно време стават все по-актуални SMS известията и предупредителните съобщения по смартфоните. Идеята е да се информира лично всеки човек в зависимост от местоположението му и вида риск - наводнение, пожар, земетресение. Има и разработени приложения за смартфон.

Мобилните устройства обаче крият множество рискове в подобни случаи, ако бедствието разруши комуникационните мрежи или пък клетките на мобилните оператори блокират от големия трафик на обаждания и съобщения. Относително краткият живот на батериите на телефоните също не е за подценяване. В Русия, където действа система със SMS известяване, през 2012 година наводнение заля Краснодарския край, а хората се оплакваха, че не са били предизвестени навреме.

Съединените щати пък залагат на широкомащабна система за предупреждение при извънредни ситуации. От няколко години тя е интегрирана и в телевизионните приемници.

Съобщението прекъсва автоматично телевизионното предаване, независимо от канала. В новата предупредителна система на Русия, която все още навлиза, са предвидени и говорители в телевизионните декодери, които да се включат, дори и при изключен телевизор.


  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите