Външните министри на Европейския съюз провеждат извънредна среща за Украйна. Общата позиция на 28-те ще бъде обявена по-късно тази вечер. В най-скоро време ще бъде свикана и извънредна среща на върха на лидерите на страните-членки, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу.
ЕС едва ли ще последва Съединените Щати със заплахи за изолация и санкции. Според данни на ЕК, Русия е третият търговски партньор на общността с търговско салдо от над 300 милиарда евро годишно. Страни като Германия, Италия , Белгия са „за” да се подържа диалог с Москва, докато други като Великобритания и Полша са за рестриктивни мерки.
„Свиках тази извънредна среща на външните министри заради много, много големите ни притеснения за ситуацията в Украйна. Ние трябва да обсъди ескалацията на напрежението. Ще обсъдим общо предложение за политическо решение и ще изразим нашата подкреа за народа на Украйна”, заяви върховният представител за външна политика на ЕС Катрин Аштън.
„Много е важно европейците да говорят в един глас. Имаме разрични аспекти - от една страна осъждане на руската интервенция, от друга страна има нужда от посредничество в конфликта, от диалог”, каза френският външен министър Лоран Фабиюс.
Опциите на ЕС да санкционира Русия са доста ограничени. Брюксел разполага с инструмент за замразяване на банкови сметки на отделни лица и отказ на визи. Може да блокира двустранни преговори с Русия или да бойкотира срещи. Успоредно с първите дипломати на Евросъюза, в съседна зала ситуацията в Крим и Уктрайна обсъди и Съветът на вътрешните министри.
Българският министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев изрази съмнения, че регионът ще бъде генератор на нанапрежение още дълго време с последици в регионален и глобален мащаб. Той поясни още, че руските граждани в България не са източник на заплахи и не представляват интерес за разузнаването.
Докато траеха дебатите вътре, отвън активисти на "Фемен" протестираха срещу руския президент Владимир Путин. Белгийската полиция арестува младите жени.