Даден е официален старт на мисията „ЕкзоМарс”, която има за цел да търси следи от живот на Червената планета.
Апаратът започна своето 7-месечно пътешествие към Марс от космодрум Байконур в Казахстан. Целта е да се достави спътник, който да изследва атмосферата на планетата за наличието на метан – газ, който е тясно свързван с живота на Земята.
Този газ е засичан и преди в атмосферата на Червената планета. Според учени метанът може да идва от микро организми, наречени метаногени, които може да са изчезнали преди милиони години. Съществува обаче и друг вариант – тези организми все още да са живи.
Друго обяснение за наличието на метан в марсианската атмосфера е протичащи геологични процеси, като оксидацията на желязо.
Изстреляният по-рано днес спътник ще картографира терена на Марс. През 2018 година ще бъде изстрелян роувър, за да събере данни как хора могат да се придвижват по него.
Втората част от мисията ще събере проби от повърхността на Червената планета, като целта е да открие останки от живи организми.
„Сигурен съм, че до 20-30 години хора ще стъпят на Марс”, каза е Томас Рейтър, директор на програма за изпращане на хора в открития Космос.
Българско участие в мисията "ЕкзоМарс"
Изстреляният днес спътник ще изследва атмосферата на червената планета, а паралелно с това ще прави радиационни измервания с българска апаратура.
Институтът за космически изследвания и технологии при БАН е разработил апаратурата „Люлин-МО” като част от руския неутронен спектрометър на борда на спътника. Уредът ще събира данни по пътя до Марс и в орбита около него за опасната космическа радиация и лъчения. Това ще помогне да се предвидят опасностите, които заплашват бъдещите покорители на Червената планета.
Българи ще участват и във втората фаза на проекта, изготвяйки още един неутронен детектор.