Непрестанни бомбардировки и удари по въздух и суша – това е картината по границата на Израел с Ивицата Газа, откъдето предават специалните пратеници на bTV Петър Нанев и операторът Красимир Първанов.
Пространството пред Музея на изкуствата в Тел Авив се превърна в символ за отвлечените, който отправя призив към властта в Израел похитените да бъдат върнати невредими. Израелската армия успя да спаси военнослужеща, отвлечена от „Хамас“ в Ивицата Газа.
Денят започна с информацията, че Шани Лоук, една от младите жени, за които се смяташе, че е отвлечена, е убита още в деня на атаката на 7 октомври.
Информацията беше потвърдена от нейното семейство.
Надеждата не напуска близките и семействата на останалите държани в плен от „Хамас“. Като Мануела, която се моли за приятелката си Вивиан, чиито телефон е засечен в Газа.
„Вярваме, че в края на краищата ще намерим начин да живеем с палестинците в мир, не с „Хамас“, а с палестинците, защото „Хамас“ направиха нещо, което е непростимо“, категорична е Мануела.
На 3 километра от фронтовата линия в Сдерот артилерията на Израел не спира да обстрелва Газа.
На улицата срещаме шефа на охраната на града. Ранен е с два куршума на 7 октомври. Успява да спаси две момиченца, чиито родители са застреляни. Ако не е бил той, децата са щели да бъдат отвлечени.
„Бях прострелян в рамото, но продължих да се бия. Притисках раната си с приклада на автомата и продължих да стрелям още два часа, докато не загубих съзнание“, спомня си Ронен Габай, началник на охраната на Сдерот.
Кибуцът Кфар Аза, атакуван също от „Хамас“, е база за военните днес.
В Кфар Аза са и група международни наблюдатели поканени от Световния еврейски комитет. В делегацията е и бившият външен министър на България Даниел Митов.
„Дипломацията се провали. „Хамас“ е терористична организация“, коментира той.
И докато армията на Израел не спира с бомбардировките на Газа, хората в Израел се молят близките им да оцелеят и да се върнат у дома.
Всичко за конфликта в Близкия изток следете тук: