Реномираното издание New York Times съди компаниите OpenAI – създатели на изкуствения интелект ChatGPT – и Microsoft, негов основен инвеститор, за нарушаване на авторските права, съобщават световните медии.

Според подадения в съда иск компаниите са копирали незаконно милиони статии на медията, за да обучат чатбота, който в момента се явява конкуренция на NYTimes.

Това е поредна жалба, подадена в съда, която цели да ограничи копирането на големи обеми от информация в интернет с цел обучаване на изкуствен интелект. Актьори, писатели, журналисти и други представители на креативни професии се страхуват, че ИИ ще се обучи от техните материали.

Вестникът оценява претърпените щети на няколко милиарда долара, както фактически, така и юридически. „Генеративният изкуствен интелект на обвиняемите се основава на модели за масово обучение, които са създадени чрез копиране и използване на милиони статии на „Таймс“, защитени с авторски права. Нещо повече, Microsoft и OpenAI са дали на съдържанието на „Ню Йорк Таймс“ особено значение при изграждането на своя модел за обучение, подчертавайки предпочитание, което признава стойността на този труд“, посочва говорител на медията.

Според изявление на медията те преговарят и с двете компании, като целта е да получат адекватна компенсация за труда си, но до момента преговорите нямат успех.

„Законите за авторското право защитават нашата журналистика. Ако Microsoft и OpenAI искат да използват работата ни за търговски цели, законът изисква от тях първо да поискат разрешение. Те не са го направили", настоя говорителката.

В средата на декември OpenAI постигна споразумение с германската група Axel Springer, издател на таблоидния вестник „Билд“, за да ѝ плаща за предоставяне на съдържанието на групата в отговорите на запитванията на потребителите на ChatGPT.

Съгласно условията на това партньорство, което двете страни определиха като безпрецедентно, потребителите, които зададат въпрос на ChatGPT, ще получават резюмета на статии, публикувани от марките на Axel Springer, включително „Политико“, „Бизнес Инсайдер“ и всекидневниците „Билд“ и „Велт“.

От стартирането на ChatGPT преди една година технологическите гиганти се впуснаха в трескава надпревара за така наречения генеративен изкуствен интелект. Генериращият ИИ дава възможност да се получат текстове, изображения или редове код на ниво, равностойно на това, което е създадено от хора, само чрез запитване, като се използват модели, обучени основно от масата съдържание, налично онлайн.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement