Изминалата година може да бъде наречена годината на изкуствения интелект. Във Великобритания беше проведена първата световна среща, на която беше обсъдено регулирането му и на нея британския крал Чарлз III сравни значението на Изкуствения интелект с въвеждането на електричеството в човешкото ежедневие.

Пак в Обединеното кралство тази седмица Върховният съд излезе с ключово решение, че AI не може да бъде автор на изобретение, а само човек.

Решението на Върховния съд на Обединеното кралство блокира дългогодишните опити на американеца д-р Стивън Талер. Той прекарва години в опити да получи патенти за две изобретения, създадени от неговата „творческа машина“ с изкуствен интелект DABUS. Сега Върховният съд на Обединеното кралство отхвърли жалбата му да признае „творческата машина с изкуствен интелект“ DABUS като автор на патентите.

Талер не е пряко заинтересован от предоставяне на права върху интелектуална собственост на изкуствения интелект, но твърди, че DABUS е интелигентен и че съдебните дела са добър начин да се привлече вниманието към „новия вид интелигентни същества“ и техните права.

Първият опит на Талер да регистрира патенти за „невронно скеле“ и „фрактален контейнер“, за които се твърди, че са изобретени от DABUS, той прави  през 2018 г. Службата за интелектуална собственост на Обединеното кралство обаче изиска да бъде идентифицирано истинско лице като изобретател и оттегли заявлението, след като Талер отказа да го направи.

Той оспори това решение във Върховния съд, което доведе до това решение.  Върховният съд на САЩ отказа изцяло да разгледа нелогично дело. В Австралия патентният съд реши, че DABUS може да се счита за самостоятелен изобретател, но всички изобретения трябва да принадлежат на Стивън Талер като физическо лице.  

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement