Европейският съюз е готов със законодателен пакет да събира по-бързо доказателства в извършването на киберпрестъпления и да задържа и изправя пред правосъдието кибертерористи. Това ще даде по-мощни и ефективни механизми на правораздаването в отделните европейски държави от европейската заповед за задържане, обяви главният прокурор Сотир Цацаров. Това стана ясно на конференция, организирана от евродепутата Емил Радев за кибертероризма.

"Проблемите, които ще обсъдим не са само теория. Практикуващите съдии и прокурори по-трудно осъзнаваме, че тероризмът не е само бомби и гибел на невинни хора. Той е в компютрите и социалните мрежи, и на моменти в личните ни компютри”, каза Цацаров.

Миналата година Wanna cry и Petya създадоха проблеми. Кибертероризмът може да дестабилизира държави и да ги осъществи върху електроразпределителни мрежи, сателити и здравни системи. Един от всеки пет индустриални компютри е атакуван всеки месец отбеляза комисарят по сигурност на съюза Джулиан Кинг.

„Има пакет от предложения за по лесен достъп до електронни веществени доказателства в различни държави, така че да направят разследването и задържането на киберпрестъпници по- бързо. Комисията ще използва средства да спира дезинформацията през средствата за информация и да подкрепя независими източници на информация”, заяви Джулиан Кинг.

80 процента от гражданите имат нужда да бъдат по-защитени, каза председателят на Европейския парламент Антонио Таяни и изрази загриженост за достъпа на младите хора до терористично съдържание в интернет, с което „Ислямска държава” набира последователи в социалните мрежи по цял свят.

По данни на Европол само в Европа има 30 хиляди души, които са потенциална опасност. Таяни изтъкна и опасността от кибераатки срещу институции в ЕС и специално съм военни проекти и космически, програмата „Галилео” например. Той обеща по-голям европейски бюджет за дигиталната сфера от 2020 г.

„Борбата срещу тероризма трябва да е борба за киберсигурност. Разузнавателните служби трябва да работят интензивно и съдебната система да се модернизира, защото кибертерористите са с крачка напред. Трябва да има магистрати, които да познават проблематиката. Тероризмът се осъвременява, но и не става дума само за тях. Организираната престъпност също използва новите технологии, така че трябва да защитим системите и правата на гражданите ни”, заяви Антонио Таяни.

Снимка: Габриела Наплатанова

Комисарят по цифров пазар и общество Мария Габриел обясни, че се развива в пет области цифрови умения, дигитализиране на индустрията, суперомпютри и изкуствен интелект. Тя призова до края на годината да е готов механизмът за действия на ЕС при пълномащабна кибератака. В момента НАТО и ЕС работят по съвместни действия за отбрана при кибератаки.

„Само заедно може да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени. Кибератаките могат да засегнат не само личните ни данни, но и критична инфраструктура като енергетика и транспорт.

Цифровизацията е свързана с нарастващи опасности за сигурността, няма как да получим ползи от цифровизацията без да съхраним сигурността на нашите системи. От страна на ЕК направихме предложение да засилим устойчивостта, капацитета и сътрудничеството за цифровия пазар", каза Мария Габриел.

Нито една държава не е способна да се справи срещу кибератака сама, отбеляза евродепутатът Емил Радев.

Въпреки че няма точно определение какво е кибертероризъм това са целенасочени и обмислени широкомащабни атаки срещу компютърни мрежи за нанасяне на вреди на правителства, поясни Радев. Кибертероризмът е обоснован от идеология и ни заплашва там, където истинският и дигиталният свят се припокриват. Колкото е по развита една страна толкова е по-уязвима.