Провал на преговорите за разпределението на европейските пари през следващите години. След два дни на мъчителни опити за постигане на консенсус, срещата в Брюксел беше прекратена.

Снощи преговорите за новата бюджетна рамка продължиха само час и бяха прекратени малко след полунощ. Не беше постигнато сближаване между позициите на двата основни лагера. Богатите страни продължаваха да настояват за орязване на бюджета с до 200 млрд. евро, докато бедните държат да се запазят сегашните плащания.

Преди новия кръг преговори на масата беше поставено предложението на председателят на Евросъюза Херман Ван Ромпой. То предвижда орязване на Бюджета с 80 милиарда евро и беше компромисен вариант между исканията на двата лагера.

Вариантът "Ромпой" беше изгоден за страни като България, защото предвижда повече пари по кохезионните програми, и за Козлодуй, например. Но не се хареса на едни от най-големите донори на средства, като Германия и Великобритания.

„Смятам, че не успяхме да постигнем единомислено решение. Позициите ни са твърде раздалечени и ако се нуждаем от втори кръг преговори, ще намерим време за него”, коментира след срещата Ангела Меркел.

Надежда за повече пари

По-рано премиерът Бойко Борисов изрази надеждата си България да получи повече пари от общия бюджет на ЕС в периода 2014-2020 година след първата дискусия, която събра лидерите на 27-те страни членки в Брюксел.

„Разговаряхме днес и с президента Ромпой и с Барозу, сега на два пъти разговаряхме надълго и с канцлера Меркел. Казали сме си нашите претенции и за земеделието, и за кохезията. Надяваме се, че България ще получи повече пари, но понеже не искам да има спекулация с моите изказвания, когато се съберем отново, през деня, ще имаме отново среща с канцлера, с президента Ромпой да достигнем максимума, който България заслужава, тъй като всички отчетоха, че ние сме от най-добрите финансово дисциплинирани държави”, коментира Борисов след нощните преговори.

Вижданията на отделните лагери остават различни и не е ясно дали и след преосмисляне днес те ще се омекотят. Залогът е голям и засяга периода до края на десетилетието.